Leave No Trace także w miejskim parku

Leave No Trace: W twoim parku

Miejskie i podmiejskie przestrzenie zielone są istotną przystanią dla wielu gatunków roślin i zwierząt, takich jak ptaki, nietoperze, wiewiórki oraz owady, w tym motyle i pszczoły. Dostęp do miejskich terenów zielonych wiąże się z lepszym rozwojem pamięci u dzieci i lepszymi wynikami zdrowotnymi mieszkańców miast. Ale także tam obowiązują nas wytyczne Leave No Trace.

Brak zieleni = stres

Na przykład naukowcy z Danii stwierdzili, że u osób, które mieszkały w odległości większej niż 1 kilometr od miejskiej przestrzeni zielonej, objawy przewlekłego stresu, takie jak depresja i lęk, wzrosły o 42%. Amerykańska Służba Leśna podaje, że w 2010 r. drzewa usunęły 17,4 mln ton zanieczyszczeń powietrza w samych Stanach Zjednoczonych, co zapobiegło 850 zgonom i 670 000 ostrym chorobom układu oddechowego.

Park w środku miasta

Nasze parki są dla wszystkich, ludzi i zwierząt, i ważne jest, aby podjąć kroki w celu ich ochrony. Trzy z siedmiu podstawowych zasad programu “Leave No Trace” uczą nas “właściwego usuwania odpadów”, “poszanowania dzikiej przyrody” i “szacunku dla innych”; a te lekcje mają zastosowanie w lokalnych parkach tak samo, jak w Yellowstone czy Yosemite. Małe działania w lokalnych parkach mogą mieć ogromny wpływ na społeczność lokalną. Bądź mistrzem swoich lokalnych parków, upewniając się, że pakujesz to, co wnosisz, i pamiętaj o swoim wpływie; pamiętaj, że hałas i tłok przeszkadzają dzikim zwierzętom i innym ludziom. Kiedy odwiedzasz park, szanuj dzikie zwierzęta, nie karmiąc ich i dając im dużo przestrzeni; zawsze obserwuj z dystansu.

Wiele parków posiada obszary odnowy i ogrody, które są ważnymi siedliskami dzikich zwierząt. Pomóż je chronić, unikając spacerów lub przebywania w tych miejscach, a także pilnuj psów i dzieci, aby nie bawiły się w tych miejscach. Zrób bezpośrednią różnicę w swoich parkach poprzez wolontariat w departamencie parków lub przyłączenie się do dni sprzątania parków. Wreszcie, stań się rzecznikiem zielonej przestrzeni w swojej społeczności, lobbując w swoim urzędzie miasta lub departamencie parków, aby czynić więcej dobra poprzez podejmowanie projektów odnowy siedlisk, dodawanie lub zwiększanie ważnej infrastruktury parkowej, takiej jak kosze na śmieci i pojemniki na recykling, lub tworzenie nowych zielonych obszarów.

Źródło: lnt.org

Jeśli chcesz więcej przeczytać na temat Leave No Trace, także w aspekcie leśnych i parkowych zabaw zachęcamy do lektury książki “Leśny niezbędnik rodzinny“.

Ofensywa Blog