Budowa i obsługa karabinka GROT

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) domyślnie wyposażone są  karabinki „GROT” polskiej produkcji, Fabryka Broni „Łucznik”. To pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO (amunicja 5,56 mm).  Karabinek jest zasilany nabojami z magazynków łukowych i pudełkowych. Przystosowany jest do strzelania dynamicznego. Odrzut jest minimalny, co pozwala utrzymać ogień na wyznaczonym kierunku. Po zamocowaniu granatnika podwieszanego karabinek może zostać wykorzystany do zwalczania pojazdów lekko opancerzonych. Do walki wręcz może być przyłączany nóżbagnet. Zaletą broni jest wysoka ergonomia i pełne dostosowanie dla użytkowników prawo- i leworęcznych. 

Ocena GROT na polu walki

Ponad 10 tysięcy karabinków pojechało na Ukraine (luty-marzec 2022) dla walczacych tam żołnierzy w ramach pomocy militarnej. Jest to prawdopodobnie pierwszy test “bojowy” tej broni. W opinii ukraińskich użytkowników polska broń sprawdziła się na polu walki. Grot zdał test w warunkach konfliktu zbrojnego o dużej intensywności na piątkę. Broń okazała się niezawodna, celna i nowoczesna. Ukraińcy polubili Grota do tego stopnia, że wykorzystują tak na filmach propagandowych, jak w rzeczywistym boju jako karabinki wyborowe. Okazało się, że jest bardziej odporna na zacięcia i warunki pola walki, niż część renomowanych konstrukcji – powiedział Jakub Link-Lenczowski, wydawca MilMag.pl.

Dane zebrane do tej pory są pozytywne, ale oczywiscie pamietajmy, że MON w ramach dostaw wysłał także starsze (pierwsze) i używane modele  obarczone drobnymi usterkami.

Ciekawostka! Rodzina karabinków nosi wspólną nazwę „Grot” upamiętniającą generała dywizji. Stefana Roweckiego ps. „Grot”, jednego z twórców polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

Zasadniczo Grot jest krótkolufowym karabinem, z obrotowym ryglem, kalibru 5,56 mm, wywodzącym się z systemu AR-18.

Dane techniczne karabinka MSBS GROT:

 Amunicja: 5.56 x 45 mm NATO
 Prędkość wylotowa: ~ 890 m/s
 Energia wylotowa: 1 600J
 Zasada działania: odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie
 Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
 Szybkostrzelność teoretyczna: 700÷900 strz./min.
 Zasięg: ~500 m
 WYMIARY:
 Długość z kolbą wysuniętą/złożoną: wersja klasyczna – 900/843 mm
 wersja bezkolbowa – 675 mm
 Długość lufy: 406 mm
 Liczba i skok bruzd w lufie: 6 / 178mm
 Przyrządy celownicze: mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny
 MASA:
 Masa broni bez magazynka: wersja klasyczna – 3650 g
 wersja bull-pup – 3750 g
 Masa magazynka załadowanego
(30 nabojów)
 ~ 500 g
 Pojemność magazynka: 30 lub 60 naboi

 

 

 

GROT manipulatory
Podstawowe zespoły i mechanizmy karabinka GROT (rys. 4)

GROT: Podstawowe zespoły i mechanizmy karabinka


Instrukcja obsługi GROT-a

Pobierz instrukcja użytkowania (PDF), 2023

Jak rozłożyć i części składowe broni GROT

Pełna historia karabinka MSBS Grot na kanale Forgotten Weapons

(j.ang., ale warto włączyć napisy PL)

Spółka PZG (Fanryka Broni) zaznacza, że dotychczasowe krytyczne artykuły odnoszące się do karabinków GROT, opublikowane na portalu Onet.pl, nie potwierdziły stanu faktycznego. Bezpodstawne oskarżenia znalazły swój finał na wokandzie sądowej. Obecnie przed Sądem Okręgowym w Radomiu toczą się dwa procesy w tej sprawie, m.in. przeciwko autorom przedmiotowej publikacji. W przypadku celności w praktyce osiągnięto przy tym znacznie lepsze parametry, niż pierwotnie zakładane w przekazanych Spółce założeniach.  Informacja z dnia 9 marca 2023.

Obecnie produkowana wersja pozbawiona jest większości wad zgłaszanych przez użytkowników wersji 1 i 2.

Ofensywa Blog