szkolenie_wot_przygotowania

Jak przygotować się do szkolenia WOT?

Jak się przygotować do szkolenia podstawowego do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT).  W kilku żołnierskich słowach.

Poznając fakty łatwiej przygotować się nam na to, co nas czeka.

Jak przygotować się do szkolenia podstawowego?

  1. Fizycznie. Fizyczne przygotowanie ułatwi sprostać wymaganiom, jakie stawiane są na szesnastce. Brzuszki (około 40), pompki (około 40) i bieganie (3km). Dodatkowo należy wyrabiać pamięć mięśniową, by już w pierwszych dniach 16-tki nie stanowiło to wyzwania. Sukcesywne wcześniejsze ćwiczenia zdecydowanie są wskazane.
  2. Psychicznie. To jest wojsko. Tutaj obowiązuje dyscyplina wojskowa. Trzeba się na to przygotować i nastawić. Karą za drobne wykroczenia na ogół są pompki.
  3. Kształtować samodyscyplinę. Podczas szkolenia (także w trybie weekendowym) obowiązuje rytm dnia wojskowy. Przede wszystkim wyrabiać w sobie nawyk wczesnego wstawania (5:30) bez jego przeciągania.
  4. Obowiązki żołnierza WOT. Salutowanie starszym stopniem oraz ciągle należy pamiętać, aby wszędzie nosić ze sobą broń (karabin), jedynym wyjątkiem jest prysznic. Oraz aby przed pójściem spać należy zarezerwować czas na czyszczenie oraz konserwowanie broń oraz wyczyszczenie (wypastowanie) butów. Uwaga, pilnuj, aby nie zgubić żadnej części od Grota MSB. Na ogół najłatwiej zapodziać regulator gazowy. Jeśli zgubisz, wtedy będziesz musiał odkupić – bagatelka 300zł (!).
  5. Popracuj nad motywacją. Stawiaj sobie konkretne zadania i cele do realizacji, ponieważ na szesnastce wszystko będzie zmierzać do tego, byś osiągnął stan lepszy od obecnego. Angażowanie się w działanie zaplanowane podczas szesnastki na pewno będą od Ciebie wymagać dużego wysiłku i rezygnacji z bieżących przyjemności.
  6. Nauczyć się działać w grupie. W wojsku nie ma ja. Jesteśmy organizmem, jednym zespołem, należy się wzajemnie wspierać.

FILM #1 “Jak się przygotować do szkolenia WOT”

FILM #2 “Jak się przygotować do 16-tki”

Dodatkowe porady, ciekawostki wprost od żołnierzy WOT

  • Trzeba się nastawić na chaos dnia pierwszego i drugiego. Pierwszy dzień, tj. wcielenie, to cały dzień biegania po jednostce.  Jeżeli ktoś jest bardziej wrażliwy na punkcie czystości lub wstydliwy – prysznice ok. 1-2 minut maks. na osobę, długa kolejka i krzyki dyżurnych w trakcie.
  • Kwestia zabierania jakichkolwiek rzeczy z cywila: tylko to co niezbędne, środki czystości oraz nieco przekąsek do jedzenia, koniecznie zapas pasty do butów i szczotki do pastowania. Nie bierzcie sobie książki, czytnika czy laptopa, nie ma na to po prostu czasu.
  • W wielu jednostkach nie można mieć swoich rzeczy osobistych na sobie, poza butami sportowymi (ale i o to trzeba było poprosić). Dres, koszulki i skarpety – jedynie te, które zostały wydane w dniu wcielenia. Koszulki dostaje się dwie, więc dobrze jest mieć mydełko do prania. Oczywiście zalecam mieć swoją koszulkę termoaktywną w razie czego. Dres ma być taki sam jak wydany, czyli jak u reszty.
  • Czas wolny jest po 22, gdy ogłaszają capstrzyk. Na ogół w pokojach są 4 gniazdka na 12 osób. Dlatego zalecam oszczędzać baterię telefonu (najlepiej włączyć tryb samolotowy lub wyłączyć w ciągu dnia telefon).
  • Porady dla panów:  bezwzględny obowiązek golenia się na zero (trymer nie wchodzi w grę), codziennie rano na apelu można mieć karę w formie, jeżeli ma się lekki zarost.
  • Koniecznie należy wyuczyć się stopni wojskowych już na samym początku, oszczędzi to wam problemów. 16-stka to poważne wojskowe szkolenie od pierwszej chwili, z dużym naciskiem na dyscyplinę.

Co zabrać ze sobą na szkolenie WOT

Ofensywa Blog