Rob Bauer NATO wojna z Rosją

Admirał NATO powiedział: przygotowujemy się do wojny z Rosją

NATO wzywa ludność cywilną na Zachodzie do przygotowania się na “wojnę totalną” z Rosją. Przewodniczący komitetu wojskowego NATO admirał Rob Bauer powiedział, że chociaż NATO i rządy państw członkowskich przygotowują się do konfliktu z reżimem Władimira Putina, cywile muszą zdać sobie sprawę, że również mają do odegrania swoją rolę.

“Musimy zdać sobie sprawę, że pokój nie jest czymś oczywistym. I dlatego my [siły NATO] przygotowują się do konfliktu z Rosją” – powiedział w Brukseli holenderski admirał Rob Bauer, szef Komitetu Wojskowego NATO, przed rozpoczęciem największych ćwiczeń Sojuszu od zakończenia zimnej wojny.

Sojusz musi być w stanie wysokiej gotowości na wypadek wojny i “oczekiwać nieoczekiwanego”, powiedział Bauer, dodając: “Aby być w pełni skutecznym, również w przyszłości, potrzebujemy transformacji NATO w zakresie prowadzenia działań wojennych”.

Stwierdził, że tak jak wojsko przygotowuje się do ewentualnego konfliktu, cywile również powinni być gotowi, ponieważ wojna nie ogranicza się do działań na pierwszej linii frontu.

“Aby być w pełni skutecznym, także w przyszłości, potrzebujemy transformacji NATO w zakresie prowadzenia działań wojennych. W tym celu kluczowa będzie współpraca publiczno-prywatna” – powiedział Bauer podczas spotkania przywódców wojskowych w Brukseli. Poprosił wszystkich o “oczekiwanie nieoczekiwanego“, ponieważ wszystko może się zdarzyć w jednej chwili.

“Potrzebujemy, aby podmioty publiczne i prywatne zmieniły swój sposób myślenia z ery, w której wszystko można było zaplanować, przewidzieć, kontrolować, koncentrując się na wydajności… na erę, w której wszystko może się zdarzyć w dowolnym momencie. Erę, w której musimy spodziewać się nieoczekiwanego” – powiedział. Rob Bauer, jako doświadczony wojskowy, podał konkretne wskazówki dotyczące tego, co obywatele powinni zrobić w sytuacji, gdyby nagle coś poszło nie tak: “Musicie mieć w domu wodę, radio na baterie i latarkę na baterie. Dzięki temu można przetrwać pierwsze 36 godzin”.

Stany Zjednoczone obecnie wspierają dwie wojny w Izraelu i na Ukrainie w jednym z najbardziej niestabilnych globalnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, przed jakimi stanęły od lat.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ostrzegł również, że wojna na Ukrainie może rozszerzyć się na sąsiednie kraje: “Niemal codziennie słyszymy groźby ze strony Kremla – ostatnio ponownie skierowane przeciwko naszym przyjaciołom w krajach bałtyckich” – powiedział Pistorius w wywiadzie dla gazety.

Aby zwiększyć swoją gotowość, NATO rozpocznie w przyszłym miesiącu ćwiczenia Steadfast Defender 2024, które potrwają do maja i obejmą około 90 000 żołnierzy, którzy przećwiczą realizację regionalnych planów sojuszu. Ćwiczenie “pokaże, że NATO może prowadzić i utrzymywać złożone operacje przez kilka miesięcy, na przestrzeni tysięcy kilometrów, od Dalekiej Północy po Europę Środkową i Wschodnią, w każdych warunkach” – stwierdziła organizacja 31 państw w oświadczeniu.

Linia frontu we wschodniej Ukrainie pozostaje w dużej mierze niezmieniona od miesięcy, a Rosja nadal atakuje ukraińskie miasta i miasteczka za pomocą dronów i pocisków manewrujących, podczas gdy Kijów atakuje cele gospodarcze i wojskowe głębiej w Rosji.

Admirał Bauer, holenderski oficer marynarki wojennej, który jest przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, pochwalił Szwecję za poproszenie wszystkich swoich obywateli i obcokrajowców o przygotowanie się do wojny przed formalnym przystąpieniem kraju do sojuszu. Posunięcie Sztokholmu, ogłoszone na początku tego miesiąca, doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby ochotników do krajowej organizacji obrony cywilnej oraz wzrostu sprzedaży latarek, zestawów awaryjnych, filtrów do wody i radiotelefonów zasilanych bateriami. Podobnie działo się w Holandii. Widać zatem, że słowa admirała Bauera nie zostały zignorowane przez obywateli, niektórzy z nich nagle zaczęli przygotowywać się na ewentualny kryzys, czasu na przygotowanie coraz mniej.

Podsumowanie

Mieszkańcy krajów zachodnich (w tym Polski) powinni przygotować się na totalną wojnę z Rosją w ciągu najbliższych 20 lat, ostrzegają urzędnicy NATO. Ale pamiętajmy, że są to bardzo optymistyczne prognozy, bowiem niektórzy specjaliści dają nam maksymalnie 5 lat. Zapasy na 36 godziny to stanowczo za krótko, nawet 7 czy 10 dni wydają się być niczym w obliczu groźby wojny. Przez ostatnich 30 lat przepisy nakazujące budowanie schronów były systemowo ignorowane. W kwestii Obrony Cywilnej ze strony władzy mamy audyt schronów (i smutną rzeczywistość) oraz poradnik wydany 5 kwietnia 2022 roku  pt.„Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na podstawie  inwentaryzacji obiektów osłonowych (MDS) powstała aplikacja o nazwie “Schrony”. Z kolei w kwietniu 2022 roku weszła w życie Ustawa o obronie ojczyzny, w której nie wspominano o obronie cywilnej. Przy okazji straciły moc wszystkie dotychczas obowiązujące zapisy prawne związane z tą dziedziną. Zatem, jak zwykle, Polaku radź sobie sam. Ostatnio Partia Razem zaproponowała odbudowę obrony cywilnej, wzorowaną na państwach skandynawskich.

Źródło: news.sky.com | rferl.org | lbc.co.uk


Przydatne ebooki | Vademecum świadomego cywila:

Ofensywa Blog