jerycho - Jericho

Czym jest system rakietowy Jerycho? Potencjalna opcja nuklearna “dnia zagłady”

Niedawne wezwania izraelskiego ustawodawcy do użycia broni “zagłady” przeciwko Hamasowi i Palestynie po raz kolejny zwróciły uwagę na broń jądrową, w szczególności na system rakietowy Jerycho.

Revital “Tally” Gotliv, izraelski prawnik i członek Knesetu reprezentujący partię Likud premiera Benjamina Netanjahu, opublikował kilka postów na X, dawniej znanym jako Twitter, stwierdzając, że Izrael musi rozważyć wojnę nuklearną jako alternatywę dla rozmieszczenia dużych sił lądowych. “Pocisk Jerycho! Pocisk Jerycho! Alarm strategiczny. przed rozważeniem wprowadzenia sił. Broń zagłady! Takie jest moje zdanie. Niech Bóg zachowa wszystkie nasze siły” – napisał Gotliv.

Czym jest program rakiet balistycznych Jerycho?

Gotliv wspomniał konkretnie o “Jerychu”, odnosząc się do oryginalnego izraelskiego programu rakiet balistycznych, zainicjowanego w latach 60. System rakietowy Jericho to rodzina dalekiego zasięgu rakiet balistycznych opracowanych i eksploatowanych przez Izrael. Noszą one nazwę starożytnego miasta Jerycho i stanowią istotny element zdolności Izraela do obrony rakietowej. System rakietowy Jericho jest przede wszystkim przeznaczony do przenoszenia ładunków nuklearnych i służy jako środek odstraszania nuklearnego.

Program ten był początkowo realizowany we współpracy z francuską firmą lotniczą Dassault, ale kiedy Francja wycofała się w 1969 r., Izrael kontynuował jego rozwój. Model Jericho-1, który był operacyjny podczas wojny Jom Kippur w 1973 r., okazał się osiągnięciem wspomnianego programu. Jericho-1, który został wycofany w latach 90-tych, miał masę 6,5 tony, długość 13,4 metra i średnicę 0,8 metra, według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), podał Newsweek.

Miał on zasięg 500 kilometrów (około 310,6 mil) i mógł przenosić 1000-kilogramowy ładunek, choć miał 50 procent szans na trafienie w promieniu 1000 metrów od celu.

Później, pod koniec lat 80-tych, Izrael opracował Jericho-2, pocisk o większym zasięgu, o długości 15 metrów i średnicy 1,35 metra, przy zachowaniu tej samej ładowności. Jego zasięg wynosił od 1500 do 3500 kilometrów. Jericho-3, system średniego zasięgu, został wprowadzony kilka lat później i podobno był testowany w 2008 roku, a do służby wszedł w 2011 roku. Charakteryzował się on ulepszeniami w stosunku do poprzednich modeli, z większą długością niż Jericho-2 i większą średnicą wynoszącą 1,56 metra. Pojedyncza głowica bojowa ważyła około 750 kg i miała zasięg od 4800 do 6500 km. Ładowność wynosiła około 1300 kg (2866 funtów). Nie jest jeszcze jasne, czy Jericho-3 został użyty przez Izrael podczas trwającej ofensywy odwetowej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.

Źródło: wionews.com

Ofensywa Blog