ćwiczenia ewakuacja do schronów

Korea Południowa organizuje ogólnokrajowe ćwiczenia obrony cywilnej

W związku ze wzrostem napięć z Koreą Północną, Korea Południowa przeprowadzi w tym miesiącu pierwsze od sześciu lat ogólnokrajowe ćwiczenia obrony cywilnej (OC), wymagające od większości z 51 milionów mieszkańców kraju przećwiczenia ewakuacji do schronów lub podziemnych bezpiecznych przestrzeni podczas 20-minutowych ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń, zaplanowanych na godzinę 14:00 w środę 23 sierpnia 2023, wielu kierowców będzie musiało zjechać na pobocze dróg, a wyjścia ze stacji metra zostaną zamknięte, a osoby dojeżdżające do pracy będą musiały pozostać w środku – czytamy w oświadczeniu południowokoreańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

“Oczekujemy wzmocnienia zdolności reagowania narodu poprzez praktyczne ćwiczenia odzwierciedlające aspekty prowokacji Korei Północnej” – powiedział premier Han Duck-soo w komunikacie prasowym w tym tygodniu. W komunikacie poinformowano, że 20-minutowe ćwiczenia są częścią większych ćwiczeń mających na celu przetestowanie reakcji rządu Korei Południowej na potencjalne zagrożenia, w tym “zaawansowane zagrożenia pociskami nuklearnymi, cyberataki, terrory dronów itp.”.

W całym kraju otwartych zostanie 17 000 schronów i kilka minut na reakcje

Premier wezwał również Koreańczyków Południowych do poważnego potraktowania ćwiczeń, co nie zawsze miało miejsce. Wielu Koreańczyków Południowych pogodziło się z faktem, że większość populacji będzie miała tylko kilka minut na reakcję na ewentualny atak rakietowy lub powietrzny.

Na przykład stolica Seulu leży zaledwie 30 mil na południe od strefy zdemilitaryzowanej, która oddziela Południe od Północy, która utrzymuje szeroki wachlarz artylerii wzdłuż swojej granicy. Han powiedział jednak, że obywatele powinni “podążać za narodem podczas ćwiczeń i aktywnie w nich uczestniczyć”. Zgodnie z instrukcjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, 17 000 schronów będzie otwartych w całym kraju, a ich lokalizacje można odszukiwać w popularnych koreańskich aplikacjach. Aby zminimalizować zakłócenia w kluczowych usługach, ministerstwo stwierdziło, że ćwiczenia awaryjne nie będą miały wpływu na szpitale, linie lotnicze, koleje, metro i komercyjny ruch morski. Podano również, że 13 obszarów kraju wyznaczonych jako strefa klęski żywiołowej po ostatnich ulewnych deszczach zostanie wyłączonych z ćwiczeń.

Koreańczycy z Południa już dawno przyzwyczaili się do okresów niespokojnych stosunków z Północą, ale obecny poziom napięć jest szczególnie wysoki.

Korea Północna wystrzeliła w zeszłym miesiącu międzykontynentalny pocisk balistyczny o najdłuższym czasie lotu w historii, co jest najnowszym osiągnięciem w programie rakietowym, który był testowany w zawrotnym tempie w ciągu ostatnich dwóch lat pod rządami przywódcy Kim Dzong Una.

Wystrzelenie pocisku Hwasong-18 zostało przeprowadzone “w poważnym okresie, w którym sytuacja bezpieczeństwa wojskowego na Półwyspie Koreańskim i w regionie osiągnęła fazę kryzysu nuklearnego wykraczającego poza zimną wojnę” – czytamy w oświadczeniu północnokoreańskich mediów państwowych.

W lipcu do południowokoreańskiego portu Pusan zawinął okręt podwodny US Navy zdolny do przenoszenia pocisków balistycznych, co wywołało kolejne groźby ze strony Pjongjangu, a północnokoreański minister obrony Kang Sun Nam stwierdził, że obecność okrętu może spełniać kryteria kraju do użycia broni jądrowej.

Pjongjang przetestował pociski balistyczne krótkiego zasięgu po tym, jak amerykański okręt podwodny zawinął do Pusan.

Han, premier Korei Południowej, powiedział, że ćwiczenia obrony cywilnej odbędą się w połączeniu z zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami wojskowymi USA-Korea Południowa, które w przeszłości wywołały ostrą krytykę ze strony Pjongjangu.

Odbędzie się to również niecały tydzień po tym, jak prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol uda się do Stanów Zjednoczonych na trójstronne spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem i premierem Japonii Fumio Kishidą, gdzie “ciągłe zagrożenie stwarzane przez” Koreę Północną będzie na porządku dziennym, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.

Nie chodzi o to, czy będzie wojna nuklearna, ale kto i kiedy ją rozpocznie. Siła fizyczna jest jedynym środkiem utrzymania pokoju i stabilności w regionie – powiedział minister obrony Korei Północnej Kang Sun Nam podczas wizyty w Rosji.

Źródło: edition.cnn.com

Ofensywa Blog