przygotowania powódź 2023 usa

Mieszkańcy Kalifornii są wezwani do przygotowania 2 tyg. zapasów

Niektórzy mieszkańcy Kalifornii (USA) są wezwani do przygotowania 2 tygodni podstawowych rzeczy (zapasów wody, jedzenia i lekarstw) przed spodziewaną powodzią.

Urzędnicy w Kalifornii apelują do mieszkańców tego stanu, aby przygotowali się na potężną burzę, która ma zasypać region ulewnym deszczem jeszcze w tym tygodniu.

Mają się zaopatrzyć się w zapasy wystarczające na co najmniej dwa tygodnie przed nową burzą. Intensywne powodzie i śnieg są spodziewane w stanie, który wciąż odzyskuje siły po ekstremalnej pogodzie, która pozostawiła społeczności górskie pod kilkoma stopami śniegu.

Wcześniejsza silna pogoda spowodowała śmierć jednej osoby w rejonie gór San Bernardino. Biuro szeryfa powiatu San Bernardino powiedziało, że osoba ta zginęła w wypadku drogowym. Inne zgony od 25 lutego nie wydają się być związane z pogodą, ale dochodzenia są w toku, powiedziała rzeczniczka Mara Rodriguez.

Około 17,5 miliona ludzi w całej środkowej i północnej Kalifornii – w tym w rejonie Zatoki San Francisco i Sacramento – oraz części Nevady było pod obserwacjami powodziowymi w środę przed burzą ustawioną na zanurzenie regionu w czwartek z niebezpiecznymi ilościami deszczu w większości miejsc, które obecnie mają istniejące warstwy ciężkiego śniegu z poprzednich brutalnych burz.

Burza, która nadejdzie w czwartek, przyniesie zagrożenie powodziowe związane z połączeniem ulewnego deszczu i roztopów na niższych wysokościach i przedgórzach Kalifornii, zwłaszcza poniżej 5000 stóp” – powiedziało Centrum Prognoz Pogodowych.  A ciężki, mokry śnieg na wyższych wysokościach doprowadzi do utrudnionej podróży i wpływów z obciążenia śniegiem.

Potoki i strumienie na przedgórzu Sierra Nevada będą najbardziej narażone na powodzie z deszczu i roztopów“.

W przypadku społeczności Big Sur w hrabstwie Monterey, biuro służb kryzysowych posunęło się do tego, że doradziło mieszkańcom i firmom, aby zaopatrzyli się w artykuły pierwszej potrzeby, które zapewnią im zaopatrzenie na co najmniej dwa tygodnie. Hrabstwo udostępniło również worki z piaskiem dla mieszkańców, którzy potrzebują ich do ochrony swojego mienia. Obszar Big Sur, około 150 mil na południe od San Francisco, jest jedną z renomowanych atrakcji turystycznych środkowej Kalifornii z malowniczymi klifami, górami i ukrytymi plażami wzdłuż Pacific Coast Highway.

Straż pożarna Marin County będzie miała personel przygotowany do ratowania w oczekiwaniu na ewentualną powódź, powiedział szef straży pożarnej powiatu Jason Weber.

“Nasze zbiorniki są wszystkie pełne od burz na początku tego roku. Z pełnymi zbiornikami, spodziewamy się, że nasze potoki będą rosły szybciej z większością deszczu, który staje się spływem” – powiedział Weber w CNN.

Hrabstwo Marin, gdzie od czwartku obowiązuje stan zagrożenia powodziowego, jest siedzibą jednej z miejskich grup poszukiwawczo-ratowniczych w Kalifornii i udostępni swoje zasoby innym hrabstwom w razie potrzeby” – powiedział Weber.

Zagrożenie powodziowe w tym tygodniu pojawia się, gdy większość Kalifornii została dotknięta kilkoma kolejnymi rundami ciężkiego śniegu, który sprawił, że drogi stały się nieprzejezdne przez kilka dni i pozbawił prądu tysiące mieszkańców, gdy temperatura spadła.

Meterolog Katrina Hand z biura National Weather Service w Sacramento powiedziała, że kiedy burza po raz pierwszy uderzy w ten obszar, prawdopodobnie dojdzie do powodzi miejskich, zalania stawów i zalania mniejszych potoków i strumieni. Później, gdy główne rzeki podniosą się, więcej dróg zostanie zalanych.

Prognozuje się również silne wiatry, które mogą powalić linie energetyczne.

W ciężko dotkniętym hrabstwie San Bernardino, gdzie mieszkańcy gór zostali uwięzieni w swoich domach, ekipy przeprowadziły dziesiątki akcji ratunkowych w ciągu weekendu, poinformował wydział szeryfa hrabstwa na Facebooku. W poniedziałek wieczorem, hrabstwo kontynuowało kontrole studni i zasięg społeczności, powiedział departament szeryfa. Pomimo usunięcia dużej ilości śniegu, niektóre drogi pozostały zamknięte na początku środy.

We wtorek, wolontariusze piloci helikopterów z nonprofit Caldart dostarczył żywności, wody i łopaty śniegu do San Bernardino mieszkańców górskich drogą powietrzną ze względu na obciążony dostęp do ziemi, CNN affiliate KCAL/KCBS poinformował.

Oprócz dużych opadów śniegu, które nawiedziły stan w zeszłym tygodniu, w tym tygodniu w niektórych górskich częściach północnej Kalifornii spadło już ponad stopę dodatkowego śniegu. W środę ma spaść tam jeszcze więcej śniegu. W niższych partiach gór może spaść od 1 do 6 cali śniegu, a w najwyższych partiach Sierra Nevada nawet ponad stopę.

Nadchodzące zjawisko atmosferyczne nie będzie pierwszym w tym roku, które nawiedziło Kalifornię. Pod koniec ubiegłego roku i w nowym roku, wiele rund ulewnych deszczy z rzek atmosferycznych zniszczyło dużą część stanu – mocząc całe dzielnice i uwalniając lawiny błotne, zabijając jednocześnie co najmniej 18 osób.

Rzeki atmosferyczne to długie, wąskie pasma wilgoci w atmosferze, które transportują ciepłe powietrze i parę wodną z tropików. Mogą one rozciągać się na tysiące mil i zrzucać deszcz i śnieg, gdy znajdą się na lądzie.

Powódź i susza

Jeśli chodzi o to, jak ta burza wpływa na suszę w Kalifornii, dr Diffenbaugh mówi, że ogólna “perspektywa jest teraz z pewnością dużo lepsza niż w październiku”, ale pozostają “skumulowane deficyty wody”.

Około 30% zaopatrzenia stanu w wodę zależy od nagromadzonego śniegu na ziemi, według Kalifornijskiego Departamentu Zasobów Wodnych.

“Większa ilość nagromadzonego śniegu to świetna wiadomość z punktu widzenia zasobów wodnych”, ale “tworzy pewne podwyższone ryzyko wiosennej powodzi”, powiedział dr Diffenbaugh.

Źródło: CNN

Jak przygotować tzw. plecak ucieczkowy – ewakuacyjny poradnik preppersa/cywila.

 

Ofensywa Blog