Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów

Od kwietnia 2018 roku wszystkie nowe samochody, które będą rejestrowane na terenie całej Unii Europejskiej (w tym w Polsce) będą musiały obowiązkowo być wyposażone w system e-call. System, który ma na celu automatyczne aktywuje wezwanie pomocy (służby ratownicze) w razie wypadku.

To obowiązek wynikający z dyrektywy unijnej. System eCall jest związany z inicjatywą „eSafety”, która jest częścią kompleksowej strategii Komisji Europejskiej, zmierzającej do zachowania bezpieczeństwa na drogach w Europie.

Przepis będzie dotyczył samochodów, które otrzymają homologacje po 31 marca 2018. W praktyce obejmie więc nowe modele poszczególnych aut wprowadzane do sprzedaży po tej dacie. To co dla nas jest “nowością” już 10 lat temu było montowane m.in. w droższych modelach aut, oraz samodzielnie przez kierowców. Już kilka lat temu szacowano, że taki system może uratować życie przynajmniej 2500 obywateli każdego roku.

Jak działa system e-call?

System eCall będzie umożliwiał ręczne lub automatyczne wezwanie pomocy, czyli za pomocą przycisku przez kierowcę (pasażerów) pojazdu lub automatyczne aktywowane – po zderzeniu, dzięki czujnikom zamontowanym w pojeździe.  Po każdym uaktywnieniu poduszki powietrznej w samochodzie automatycznie wyśle informację o wypadku do służb ratowniczych, przekaże też położenie samochodu na podstawie sygnału GPS oraz liczbę pasażerów znajdujących się w aucie (na podstawie danych z czujników zamontowanych w siedzeniach).

Potrzebujesz apteczkę, mały zasobnik medyczny – sprawdź u nas w sklepie.

Ofensywa Blog