Nóż Hultafors OK1 Outdoor Knife – nowość

Nóż OK1 to nowość od firmy Hultafors.  Powstał on na bazie popularności modelu GK Heavy Duty, który przez ostatnie lata zdobył szerokie uznanie w środowisku survivalowo – bushcraftowym, jako solidny i niezawodny nóż do prac leśnych i biwakowych.OK1 podobnie jak jego poprzednik  posiada wzmocnioną konstrukcję, wyprofilowaną rękojeść (oliwkowa zieleń), która gwarantuje pewny i bezpiecznych chwyt. Największą zaletą noża to jego klinga o długości 93(94) mm i grubości 3 mm, która została wykonana z japońskiej stali węglowej o twardości aż 58-60 HRC. Powierzchnia ostrza Hultafors OK1 została pokryta czarną powłoką elektroferyczną (EPD), która zabezpiecza nóż przed korozją oraz zapewnia anty-refleksyjność ostrza. Na ostrzy naniesiono niewielką miarkę (centymetry i cale).

Pochwa noża

Także pochwa noża doczekała się lekkiej modyfikacji, dodano uchwyt z szerokiej taśmy, dzięki czemu nóż z łatwością zamontujemy do każdego paska. Dodano również uchwyt na pręt krzesiwa (nie jest w zestawie). Aczkolwiek zdecydowanie warto, aby krzesiwo miało górny uchwyt lub tzw. “główkę”, aby nie wyskoczyło podczas marszu z tego elastycznego mocowania.

Outdoor OK1 vs OK4

Również nowy model “Hultaja” Outdoor OK4 różni się od modelu OK1 tylko rękojeścią, która jest nieco krótsza, czarno-oliwkowa, gumowana i pokryta karbowaniem dla poprawy uchwytu. Tak, zdecydowanie wygląda on bardziej “bojowo” lub jak to woli militarnie. Osobiście bardziej ten model przypadł mi do gustu. Co prawda, oba modele (OK1 i OK4) swoją  premierę miały w roku ubiegłym (2016), ale do Polski docierają z lekkim opóźnieniem. Stąd też określenie “nowość” na naszym polskim rynku nożowniczym.

Nóż outdoor knife ok1 ok4 nowość 2017 Hultaj

Porównanie z Mora Bushcraft > https://www.youtube.com/watch?v=uKnUWwsGPRA

Podsumowanie

Nóż Hultafors OK1, jak i OK4 Outdoor to z pewnością bardzo dobra propozycja dla wszystkich miłośników survivalu i bushcraftu. W szczególności będą z niego zadowoleni ci, którzy potrzebują mocnego noża o szlifie skandynawskim (scandi) i  bardzo dobrych parametrach do wymagających pracach terenowych. Jedynie co może zniechęcać to cena. Obecnie jest ona 2x większa od noża Hultafors GK Heavy Duty, który w detalu kosztuje tylko 32 zł.

Ofensywa Blog