zapasy na trudne czasy, wojne, cywile

Szwedzi powoli przygotowują się na możliwość wybuchu wojny

Żywność w puszkach, przenośny filtr do wody i lekarstwa: eksperci ds. przetrwania pokazują swoim sąsiadom zapasy potrzebne do przetrwania pierwszych dni wojny.

Wszystko, co tu widzisz, jest czymś, co państwo zaleca, aby każdy musiał sobie radzić samodzielnie przez co najmniej 10 dni” – wyjaśnia Sepp, emeryt, który przez ponad 20 lat prowadził kursy dla preppersów.

U progu członkostwa kraju w NATO i w obliczu coraz bardziej wojowniczej Rosji, szef szwedzkiej armii Micael Byden zaalarmował wielu swoich rodaków w styczniu, gdy wezwał ich do rozważenia własnej gotowości. “Szwedzi muszą mentalnie przygotować się na wojnę”, powiedział.

Sepp powiedział AFP, że jego uwagi były “konieczne”. “Pamiętajmy o sytuacji w czasie pandemii”, mówi, wspominając braki w zaopatrzeniu.

Radio na baterię

W mieszkaniu sąsiada nalega na potrzebę posiadania zwijanego radia. “Najważniejsze jest radio, ponieważ jeśli nie otrzymasz żadnych informacji o tym, co się dzieje… będziesz się cały czas zastanawiać, jak długo potrwa ta sytuacja”.

Jego sąsiadka Rebecca, matka trójki dzieci, stara się przyjąć jego radę. “Możesz przygotować wszystkie te rzeczy, ale to nie znaczy, że będziesz mentalnie przygotowany na wojnę” – mówi.

Szwedzkie wojsko zwiększa swoją gotowość od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Kraj ten przywrócił ograniczony pobór do wojska w 2017 r., ponownie otworzył garnizon na bałtyckiej wyspie Gotlandia w 2018 r. i znacznie zwiększył wydatki na obronność po ich cięciu w okresie pozimnowojennym.

Co najważniejsze, Szwecja porzuciła dwa stulecia militarnej bezaliansowości, aby dołączyć do NATO. Szwedzkie władze reaktywowały również tak zwaną “całkowitą obronę” kraju – obejmującą obronę cywilną i wojskową – w 2015 roku, wzmacniając wysiłki po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Między innymi powołano ministra obrony cywilnej. “Podstawową wartością jest to, że każdy może i ma obowiązek przyczynić się” do obrony kraju, mówi Charlotte Petri Gornitzka, dyrektor Szwedzkiej Agencji ds. Obrony Cywilnej.

Woda przez trzy dni

“Jeśli jesteś zdrowy, masz obowiązek dbać o siebie przez tydzień”, mówi, zauważając, że państwo w pierwszej kolejności pomoże najsłabszym. Broszura “Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna” została wysłana do 4,9 miliona gospodarstw domowych w 2018 roku i przetłumaczona na 14 języków. Zostanie ona zaktualizowana do końca roku.

Szwecja nie brała udziału w wojnie od ponad dwóch stuleci, przez co ludność jest tak słabo przygotowana na taką ewentualność, że istnieje nawet szwedzkie określenie: “fredsskadad”, czyli zniszczony pokój.

Dla pokoleń urodzonych po zakończeniu zimnej wojny perspektywa konfliktu jest zupełnie nowa. Podobnie jak w przypadku obrony wojskowej, Szwecja utrzymywała obronę cywilną przez cały okres zimnej wojny, ale ograniczyła ją po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Sondaż zlecony przez MSB po uwagach Bydena wykazał, że jedna trzecia z 1000 ankietowanych osób, zwłaszcza młodych, jest teraz bardziej zaniepokojona możliwością wybuchu wojny. Co trzecia osoba stwierdziła również, że zaczęła zastanawiać się nad tym, jak przygotować się w domu.

Przygotowanie domu na wojnę jest jednak “bardzo długim procesem do zmiany”, mówi Herman Andersson, badacz ze Szwedzkiej Agencji Badań Obronnych.

Przytoczył przeprowadzone przez siebie badanie, które wykazało, że ponad połowa Szwedów ma w domu wystarczającą ilość wody pitnej na trzy dni w przypadku awarii zasilania, a poziom ten pozostał niezmieniony w latach 2018-2022.

Martin Svennberg, 52-letni inżynier IT, jest “preppersem” od pięciu lat. “Żyjemy w pokoju od tak dawna, że zapomnieliśmy o wszystkich złych rzeczach związanych z wojną”, powiedział AFP. Był “naprawdę szczęśliwy, że w końcu ktoś w polityce odważył się powiedzieć, że możemy mieć kłopoty”.

Małe kroki do przygotowania

Svennberg współtworzy stronę internetową poświęconą “przygotowaniu” i tworzy filmy i podcasty na YouTube, które stały się coraz bardziej popularne od czasu uwag Bydena. “Podjęcie kroku w celu faktycznego przygotowania się jest ogromne. Ponieważ koncepcja wojny jest zniechęcająca, sugeruje, aby ludzie zaczęli od zastanowienia się, czego potrzebowaliby, gdyby ich dom został spustoszony przez pożar. Nazywamy to “osobistą apokalipsą” i jest to dobry początek, aby się przygotować”.

Svennberg uważa, że zalecenie MSB dotyczące posiadania wystarczającej ilości żywności od 7 do 10 dni jest niewystarczające. “Tydzień to dobry początek, ale zalecam przechowywanie żywności przez miesiąc lub nawet trzy miesiące”. “Rób to małymi krokami. Za każdym razem, gdy kupujesz artykuły spożywcze, kup coś dodatkowego” – sugeruje. – AFP

źródło: thelocal.se / kuwaittimes.com / niezbędnik cywila poradnik

Ofensywa Blog