Szwedzki rząd wznowił broszurę wojenną

Szwedzki rząd wznowił wydawanie instruktażowej broszury dla cywili, która ma za zadanie poinformować Szwedów o zagrożeniach wojennych, terrorystycznych.

Agencja ds. nieprzewidzianych wypadków (MSB) przygotowała odnowiony dokument zatytułowany “Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna” (PDF), który trafi bezpłatnie do wszystkich obywateli Szwecji (4,8 mln egzemplarzy). Na 20 stronach przygotowano podstawowe informacje,  które mogą pomóc Szwedom przygotować się na każdą ewentualność. Zawiera ona informacje o możliwych zagrożeniach i ich rozpoznawaniu. Zakres tematyczny dokumentu jest bardzo szeroki – od rozpoznawania fake newsów, sygnałów alarmowych przez informacje o przygotowaniu się na ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne, po wskazówki mówiące jak zachować się w obliczu ataku terrorystycznego lub wybuchu wojny.

Co warte podkreślenia, Szwecja cyklicznie do 1961 wydawała tego typu publikacje dla obywateli, a dla lokalnych i krajowych urzędników państwowych do 1991 r..  Wcześniejsze wersje można przeglądnąć tutaj: http://gammalstorp.se/Om_kriget_kommer.htm. Nowa publikacja pojawia się, gdy debata na temat bezpieczeństwa – i możliwości przystąpienia do NATO – nasiliła się w Szwecji po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. I niedawnym wtargnięciu do szwedzkiej przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych przez rosyjskie samoloty i okręty podwodne.

Ofensywa Blog