zapasy domowe, wojna, Szwecja zalecenia

Porady dla obcokrajowców w Szwecji, przygotowania do wojny lub kryzysu? 2024

Szwedzcy urzędnicy trafili w ostatnich dniach na pierwsze strony gazet, twierdząc, że wojna w Szwecji jest możliwa i zachęcając wszystkich w kraju do odpowiedniego przygotowania się. O czym w szczególności powinni pamiętać obcokrajowcy?

Nawet jeśli uważasz, że wojna w Szwecji nie jest prawdopodobna, upewnienie się, że jesteś przygotowany na wypadek przerwy w dostawie prądu lub odcięcia dopływu wody, ochroni Cię również w przypadku innych sytuacji kryzysowych, takich jak pożary lasów lub powodzie. Bycie w stanie poradzić sobie samodzielnie przez co najmniej kilka dni zmniejsza również presję na służby ratunkowe i pomoc, pozostawiając im więcej możliwości pomocy innym.

Ogólna rada szwedzkich władz jest taka, aby zawsze mieć w domu wystarczającą ilość zapasów, aby w razie potrzeby przetrwać od jednego do dwóch tygodni (14 dni!). Być może podczas pandemii Covid-19, kiedy mieszkańcy Szwecji również zostali poproszeni o planowanie z wyprzedzeniem, przygotowałeś zestaw z artykułami spożywczymi o długim okresie przydatności do spożycia. W takim przypadku sprawdź datę przydatności do spożycia tych produktów – wiele z nich może być nadal całkowicie jadalnych, ale jeśli się martwisz, warto kupić zamienniki i je wymienić. W broszurze MSB znajduje się pomocna lista kontrolna, z której można skorzystać.

Niezależnie od tego, czy jesteś imigrantem, czy nie, musisz przygotować takie rzeczy jak żywność, woda, ciepło i łączność, ale jest kilka dodatkowych rzeczy, o których imigranci również powinni pamiętać.

Gotówka

Rząd zaleca posiadanie gotówki w małych nominałach w swoim awaryjnym pudełku, ponieważ karty kredytowe lub debetowe, a także bankomaty, mogą przestać działać. Jeśli zwykle trzymasz pieniądze na zagranicznym koncie bankowym, pamiętaj, że nawet jeśli bankomaty i karty nadal działają, możesz nie być w stanie dokonywać transakcji lub przelewów w przypadku kryzysu.

Papierowe kopie ważnych dokumentów

Zaleca się również drukowanie ważnych dokumentów, takich jak polisy ubezpieczeniowe i dane bankowe, ale dla imigrantów dobrym pomysłem jest wykonanie kopii takich rzeczy, jak umowy o pracę, pisma z Agencji Migracyjnej i wszelkie inne dokumenty potwierdzające prawo do życia w Szwecji.

Zostać w Szwecji czy wrócić do domu?

Warto przedyskutować z przyjaciółmi i rodziną, co zrobiłbyś w przypadku ataku zbrojnego. Czy zostałbyś i walczył o Szwecję? Jeśli masz dzieci, czy jeden rodzic zostałby, a drugi wyjechał, zabierając dzieci w bezpieczne miejsce? Czy masz problemy zdrowotne lub potrzebujesz regularnego leczenia, które mogłyby narazić Cię na niebezpieczeństwo w przypadku zakłóceń w infrastrukturze? Upewnij się, że przeprowadziłeś te trudne rozmowy, abyś był przygotowany, jeśli będziesz musiał podjąć te decyzje. Jeśli zdecydujesz się wrócić do domu, zastanów się, jak się tam dostaniesz, jeśli nie będziesz w stanie latać. Czy masz dostęp do samochodu lub czy mógłbyś uzyskać do niego dostęp w razie potrzeby? Jaką trasą opuściłbyś Szwecję? Czy łatwo byłoby ci znaleźć drogę bez pośredników? Czy łatwo byłoby ci znaleźć drogę bez dostępu do Internetu czy nawet nawigacji GPS? Myślenie o tych rzeczach teraz może wydawać się głupie, ale oznacza to, że możesz działać szybciej, jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji awaryjnej.

Zaplanuj, jak będziesz kontaktować się z rodziną

Prowadzenie listy ważnych numerów telefonów jest również dobrym pomysłem, ale pamiętaj, że możesz nie być w stanie skontaktować się z rodziną za granicą, jeśli sieć internetowa ulegnie awarii. Jeśli zwykle kontaktujesz się z rodziną w domu za pomocą usług internetowych, takich jak poczta e-mail lub Facebook Messenger, upewnij się, że mają również twój szwedzki numer telefonu, aby mogli się z tobą skontaktować, jeśli sieć telefoniczna jest jedyną opcją. Jeśli mieszkasz sam i nie masz w pobliżu żadnych przyjaciół ani rodziny, spróbuj skontaktować się z sąsiadami lub kolegami w pobliżu, z którymi mógłbyś się skontaktować w razie kryzysu, zwłaszcza jeśli oni również mieszkają sami. Być może moglibyście uzgodnić, że będziecie się nawzajem meldować lub udostępniać lub pożyczać od siebie przedmioty, jeśli zajdzie taka potrzeba?

Pomóż innym osobom w swojej sieci kontaktów być na bieżąco

Jeśli mówisz po szwedzku, ale masz przyjaciół lub rodzinę w Szwecji, którzy nie mówią po szwedzku, zaoferuj swoją pomoc w tłumaczeniu ważnych informacji od władz, aby mieć pewność, że wiedzą, co robić w nagłych wypadkach. Oficjalne informacje mogą być udostępniane tylko w języku szwedzkim, więc warto upewnić się, że ty i inne osoby w twojej sieci mają sposób, aby dowiedzieć się, co się dzieje, jeśli nie masz dostępu do Internetu.

Upewnij się, że ty i twoi sąsiedzi wiedzą, gdzie znajduje się najbliższy schron ochronny. Ponownie, upewnij się, że mają jakiś sposób skontaktowania się z Tobą, abyś mógł pozostać z nimi w kontakcie, jeśli wybuchnie kryzys. Jeśli nie mówisz po szwedzku, warto włączyć słownik lub zestaw zwrotów do swojego zestawu gotowości na wypadek sytuacji kryzysowej, aby nadal móc tłumaczyć ważne informacje, jeśli nie masz dostępu do zasobów online.

Warto również zapoznać się ze szwedzkim systemem VMA – alarmami, które są testowane cztery razy w roku i brzmią trochę jak syreny przeciwlotnicze – aby zrozumieć, co oznaczają poszczególne sygnały.

Przedruk / Źródło:  Becky Waterton | thelocal.se

Ofensywa Blog