szwecja obrona cywilna

Szwedzi mają “Przygotować się do wojny”

Nieprzerwana passa ponad 200 lat pokoju nie powinna uśpić Szwedów w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, powiedział minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin, wzywając wszystkich do “ruszenia się” w obliczu wojny z Rosją.

Szwedzki minister obrony cywilnej ostrzegł, że jego kraj może wkrótce stanąć w obliczu wojny i wezwał obywateli do przyłączenia się do dobrowolnych organizacji obronnych w ramach przygotowań do potencjalnego konfliktu zbrojnego. W porywającym przemówieniu, w którym odnotowano gorąco oczekiwane przystąpienie jego kraju do NATO w tym roku i trwającą rosyjską agresję na Ukrainie, Carl-Oskar Bohlin wezwał zwykłych obywateli do zadania sobie pytania “kim będziesz, jeśli nadejdzie wojna?”. Rosja jest i będzie zagrożeniem dla Szwecji, podsumował naczelny dowódca Micael Bydén. Finlandia dołączyła już do NATO, a rosyjscy urzędnicy zasugerowali, że będzie “pierwszym, który ucierpi” w przypadku eskalacji napięć z NATO. Szwedzki minister obrony cywilnej powiedział, że jego celem, ludzie aby zyskali świadomość tego, co naprawdę się dzieje. Zaapelował do władz lokalnych, planistów kryzysowych i osób prywatnych o reakcję.

Z kolei, była premier Magdalena Andersson powiedziała szwedzkiej telewizji, że choć sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest poważna, to “nie jest tak, że wojna jest tuż za drzwiami”. Minister nie wydawał się sugerować, że konflikt zbrojny jest gwarantowany lub nieuchronny, ale raczej, że teoretyczna możliwość wojny istnieje również w Szwecji, mimo że jest to tradycyjnie spokojny kraj. Bohlin wezwał wszystkich do pomocy w budowaniu obronności (gotowości) Szwecji. Wezwał urzędników samorządowych do zabezpieczenia punktów schronienia, awaryjnego planu zaopatrzenia w wodę i żywność, a pracowników do zapytania pracodawcy, jaka będzie ich rola w organizacji wojennej w miejscu pracy i zastanowienia się, jakich podstawowych artykułów będą potrzebować, aby móc kontynuować pracę w trudnych warunkach.

“Jesteś osobą prywatną? Dobrze, więc czy wziąłeś odpowiedzialność za przygotowanie swojego domu? Czy zastanawiałeś się, czy masz czas, aby dołączyć do ochotniczej organizacji obronnej? Jeśli nie: zacznij działać!”, powiedział Bohlin i poradził ludziom, aby pytali innych, którzy już rozpoczęli przygotowania. W Szwecji nie tylko siły zbrojne są odpowiedzialne za obronę kraju, ale, podobnie jak na Ukrainie, cała dorosła populacja.

“Każdy musi zrozumieć, że w sytuacji, w której się znajdujemy, czas może być naszym najcenniejszym nieodnawialnym zasobem. Jeśli jest jedna rzecz, która nie pozwala mi zasnąć w nocy, to jest to poczucie, że sprawy toczą się zbyt wolno”.

Powiedział, że biura rządowe również muszą przyspieszyć : “Wszystko, co można zrobić szybko, musi być zrobione szybko – nie powinno być niepotrzebnie długich dyskusji, a tam, gdzie są skróty, powinniśmy z nich skorzystać. Wystarczająco dobre jutro jest lepsze niż doskonałe za pięć lat”.

Przemówienie Bohlina nie wydaje się być związane z żadnym konkretnym niedawnym zagrożeniem dla Szwecji, ale raczej następuje po serii ostrzeżeń ze strony rządu i innych podmiotów, że kraj musi zintensyfikować obronę wojskową i cywilną w świetle coraz bardziej agresywnej Rosji.

Jaki jest obecny stan szwedzkiego systemu obrony?

Według zimnowojennych standardów jest on nadal słaby. Nawet po gwałtownie rosnących inwestycjach w ostatniej dekadzie szwedzkie wojsko pozostaje znacznie mniejsze niż w czasach zimnej wojny. Ankieta przeprowadzona pod koniec 2021 r. przez Szwedzką Agencję Badań Obronnych wykazała, że mniej niż połowa dorosłych Szwedów określiła siebie jako “dość” lub “bardzo” gotowych narazić swoje życie lub walczyć w roli bojowej w obronie Szwecji. Około 77% stwierdziło, że byliby gotowi narazić swoje życie na niebezpieczeństwo w roli niebojowej, a 84% stwierdziło, że byliby gotowi odegrać jakąś rolę, o ile nie byłaby to rola bojowa, a ich życie nie byłoby zagrożone. Jeśli chodzi o przygotowania w domu, tylko 22 procent stwierdziło, że poczyniło jakiekolwiek przygotowania do wojny lub innych kryzysów, przy czym 18 procent stwierdziło, że przechowuje wodę pitną na dłużej niż tydzień, a 36 procent stwierdziło, że ma żywność na dłużej niż tydzień.

Reakcja obywateli wobec przygotowań do wojny

Nawet anegdotycznie, znam kilka osób, które po tej informacji medialnej kupiły radio awaryjne. Sklepy w Szwecji potwierdzają te trendy. Clas Ohlsson, znana sieć sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, powiedziała szwedzkiej agencji informacyjnej TT, że sprzedaż awaryjnych radioodbiorników, pojemników na wodę i kuchni obozowych wzrosła o kilkaset procent w porównaniu do dni poprzedzających szeroko nagłośnione oświadczenia. Szwedzka Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ostrzegła ludzi, aby “przygotowywali się, ale nie gromadzili”, być może przypominając wczesne dni pandemii Covid, kiedy półki z papierem toaletowym i makaronem wyschły w wielu supermarketach w całym kraju.

Na bardzo podstawowym poziomie “bycie przygotowanym” powinno być interpretowane przez zwykłych ludzi bez żadnego przeszkolenia wojskowego jako zdolność do dbania o siebie przez pewien czas (minimum 3 dni) bez konieczności natychmiastowej pomocy ze strony społeczeństwa. Oznacza to posiadanie żywności i wody w domu oraz upewnienie się, że ma się dostęp do ogrzewania i komunikacji nawet w przypadku, na przykład, awarii zasilania.

Warto jednak zauważyć, że ministrowie i wojskowi – niezależnie od ich wypowiedzianych mocnych słów – nie wydawali się ostrzegać przed bezpośrednim lub pewnym zagrożeniem wojną. Chodziło im raczej o to, że ponad 200 lat pokoju w Szwecji uśpiło kraj w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, wierząc, że wojna jest niemożliwa, podczas gdy może się ona zdarzyć tutaj, tak jak wszędzie.

p.s.

W 2018 roku Szwecja opublikowała zaktualizowaną broszurę dotyczącą środków ostrożności na wypadek wojny. Dostali ją wszyscy mieszkańcy kraju w wersji papierowej. Według zapowiedzi, w 2024 roku do wszystkich szwedzkich gospodarstw domowych trafi nowa, uaktualniona wersja broszury z poradami, jak przygotować się na wypadek wojny lub nadejścia kryzysu.

W Polsce też była dostępna broszura online, ale lepiej czerpać wiedzę na temat przygotowań z Niezbędnika preppersa.

Źródło:  www.thelocal.se, bbc.com

Ofensywa Blog