TAIGA 1: Radziecka maczeta Spetznazu

Radziecki Spetznaz (jednostki specjalne) w latch 80-tych otrzymał unikatowe narzędzia do przetrwania m.in. w stylu maczety “Taiga 1” wykonanej w całości w ZSRR. Nadal jest legendą.

Pełna nazwa to “Urządzenie do wykonywania prac ratowniczych TAIGA 1”. Zostało ono specjalnie opracowane dla sił specjapnych oraz ekip ratowniczych.  Ostrze miało 212 mm długości, a wraz z rączką 347 mm długości. W pobliżu uchwytu ostrze miało 41 mm szerokości i 80 mm szerokości na końcu narzędzia. Z powodu tego kształtu można go użyć jako … łopaty. Na tylnej stronie ostrza znajdowała się również piła z 14 zębami. Rączka narzędzia w środku była pusta (z odkręcaną zatyczką), zatem żołnierze mogli tam umieścić zapałki lub inne przydatne do przetrwania gadżety. Pochywa wykonana była ze skóry.

Przy pomocy TAIGA 1 można zrobić wiele użytecznych rzeczy: łupać drewno, kopać w ziemi, ciąc druty, podważać, walczyć itd. Nawet dziś trudno jest znaleźć narzędzie lub maczetę, które mogłoby być równie przydatne i uniwersalne. Nawet współczesne rosyjskie narzędzia wojskowe nie są tak skuteczne.

Ale ponieważ zrobiono to w Rosji, były też pewne wady –  użytkownicy skarżyli się, że rękojeść ma dziwny kształt, oraz jest zbyt śliska mimo żebrowania. Również stal wykorzystywana była do narzędzi – szybko stawała  się matowa  i wymagała ciągłego ostrzenia. Ponieważ nie jest to narzędzie full-tang podczas wymagajacych prac może pęknąć przy rękojeści.

Ofensywa Blog