Nuclear Fallout, schron, atak atomowy

Opad jądrowy: prawo odwróconego kwadratu

A co jeśli powiem ci, że możliwe jest przetrwanie radioaktywnego opadu z bomby atomowej bez posiadania schronu?

Konkluzja z góry: wejdź do nieskażonego środowiska (pomieszczenia) i trzymaj się co najmniej 3 metry od zewnątrz, a ekspozycja na promieniowanie wyniesie około 1/100 dawki na zewnątrz. Taka strategia, w połączeniu z niskim prawdopodobieństwem opadu u wielu obywateli, może dać większą szansę przeżycia osobom bez piwnic, podziemnych schronów lub sposobów na zrobienie improwizowanej osłony.

W razie konfliktu zbrojnego spodziewać się można użycia następujących rodzajów bomby nuklearnej:

  •     neutronowej,
  •     atomowej,
  •     wodorowej.

Ochronę przed promieniowaniem zapewnia czas, odległość i ekranowanie. Osłanianie, które wszyscy znamy; gęsty materiał blokuje promieniowanie. Z czasem promieniowanie zanika. Po pierwszych siedmiu godzinach promieniowanie spada do około 1/10 swojego pierwotnego tempa. Pierwsze kilka godzin po nadejściu opadów jest najgorsze, a po 49 godzinach promieniowanie ponownie spada do kolejnej dziesiątej. Zasada siedmiu dziesięciu jest wyjaśniona w wielu publikacjach i filmach.

Ale odległość jest słabo rozumiana. Powiedz komuś „po prostu idź na środek swojego domu i wejdź pod materac”, a spojrzy na ciebie, jakbyś zwariował. To broń nuklearna, a nie tornado. Tak, to może uchronić cię przed skutkami wybuchu, jeśli twój dom się rozpadnie, ale nie uchroni cię przed spaleniem. W przypadku promieniowania, przebywanie w centrum domu lub innego budynku faktycznie pomaga.

Zwróć uwagę, że rozwiązanie polegające wyłącznie na odległości zależy całkowicie od posiadania domu, który ocalał, a poziom promieniowania na zewnątrz jest dość niski, powiedzmy 100 R/h (rentgen) lub mniej. Bycie pod ziemią lub za betonem/murem jest zawsze najlepsze.

Prawo odwrotnego kwadratu

Sztuczka, aby przetrwać wojnę nuklearną jest znana jako prawo odwrotnego kwadratu. Mówiąc wprost, promieniowanie słabnie, im dalej jesteś od źródła. Właściwa definicja to „natężenie promieniowania jest odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości”. Dotyczy to każdego promieniowania, w tym niebezpiecznego promieniowania gamma z opadu jądrowego.

Promieniowanie gamma składa się z cząstek zwanych fotonami, które można rozumieć jako pociski broni palnej. Teoretycznie możesz oddalić się tak daleko, że wzór strzału po prostu Cię okrąży, gdy się rozprzestrzeni. Nawet jeśli zostaniesz trafiony, zostaniesz uderzony kilka razy słabiej.

Zazwyczaj ta zasada jest stosowana w przypadku źródeł punktowych, takich jak głowica aparatu rentgenowskiego, a nie płaskiej zanieczyszczonej powierzchni, takiej jak ziemia lub dach. Jednak zbiór źródeł punktowych staje się źródłem płaskim, a źródło płaskie po drugiej stronie ściany staje się źródłem liniowym. Promieniowanie gamma pochodzące z opadu jądrowego będzie podlegać tym samym prawom fizyki, a intensywność będzie malała, im dalej wycofasz się do domu, jak powyżej. Oczywiście są pewne zastrzeżenia.

Dlaczego zrozumienie tego jest ważne? Po pierwsze, ponieważ brzmi to niedorzecznie, jeśli tego nie wyjaśnisz. Promieniowanie dla wielu ludzi jest siłą nie do powstrzymania, która wymaga bycia za ołowiem i betonem lub pod ziemią, aby przetrwać. Chociaż to najlepszy przypadek, promieniowanie podlega prawom fizyki, a zrozumienie tych praw pomaga ludziom podejmować decyzje. Osoba, która zakłada, że ​​umrze niezależnie od rzeczywistych warunków, może podejmować złe decyzje, które kończą się ich śmiercią, podczas gdy w innym przypadku mogliby żyć.

Przejdźmy teraz do zastrzeżeń. Cały ten pomysł opiera się na założeniu, że możesz być narażony na opad, ale nie na wybuch. Jest to możliwe dla wielu mieszkańców wsi, którzy znajdują się pod wiatr od celu, ale znajdują się w odległości wielu kilometrów. Nienaruszony dom w rozsądnym stopniu zapobiegnie infiltracji opadu. Dom z wybitymi oknami lub uszkodzonym dachem wpuszcza do wnętrza opad, czyniąc jego ochronę bezużyteczną.

Możesz znajdować się w pobliżu celu, w którym jesteś narażony na bardzo silne opady. Poziomy promieniowania mogą być zbyt wysokie, aby przetrwać bez bardzo gęsto osłoniętego schronienia z systemem filtracji powietrza. Obszary z wiatrem mogą otrzymywać wiele pyłu, które łączą się i razem zwiększają intensywność promieniowania. Zawsze preferowane jest gęste ekranowanie.

Filtrowanie powietrza wchodzącego do domu to dobry pomysł, na przykład umieszczenie materiału filtrującego nad otworem wentylacyjnym szczytowym, ale filtrowanie pomieszczenia nie pomoże. Ponownie, jeśli opad jest w środku, promieniowanie jest znacznie bliższe. Nienaruszona struktura to twoja „bańka”, która utrzymuje cząstki emitujące radioaktywność z dala od ciebie. Jeśli opad znajduje się w domu, musisz przenieść się do bezpiecznego budynku lub zbudować osłonięte schronienie i przefiltrować powietrze wchodzące do tego schronienia.

Promieniowanie będzie obecne na różnych poziomach ze wszystkich stron, w tym nad tobą. Ekspozycja jest zatem półkulista. Dla łatwej matematyki, rysunek z pięciu stron; cztery ściany i dach. Odczyt dokonany na środku schronu będzie odzwierciedlał skumulowaną sumę z zewnętrznej części tej półkuli. Nie daj się zwieść, że bierzesz tylko 1 R/h (Roentgen) w środku, ponieważ odczyt na zewnętrznej ścianie, jedna stopa w środku, wskazuje 100 R/h. To 100 R/h z pięciu stron lub 5 R/h w twoim centralnym schronieniu lub 20 R po dniu.

Strumień gamma z zewnątrz nie będzie równomierny. Stężenie opadu będzie się różnić w zależności od tego, jak wiatr osadza cząstki (pomyśl o zaspach śnieżnych), geometrii i gęstości domu oraz dokładnej natury cząstek opadu. Chronione przed wiatrem części domu mogą mieć niski poziom promieniowania, podczas gdy odczyt po stronie nawietrznej jest wyższy niż płaski teren na zewnątrz. Dla naszych przykładów zakładamy, że wszystko jest jednolite.

Najbezpieczniejsze miejsce

W podmiejskim domu lub budynku nie ma miejsca, które bez osłony byłoby „odporne” na promieniowanie. Możesz dostać się tylko w bezpieczniejsze miejsce. Nadal jesteś pod wpływem promieniowania, które może powstrzymać tylko gęste ekranowanie. Przyjmując nasze pięciostronne założenie, stawka 1000 R/h na zewnątrz oznacza skumulowaną dawkę 200 R w środku po dniu; wystarczy, by poważnie zachorować, a niektórych zabić.

Ekranowanie w połączeniu z odległością może radykalnie zmniejszyć promieniowanie, na które jesteś narażony, być może zamieniając wspomnianą wcześniej dawkę 200 R na 50 R. Improwizowane ekranowanie może uratować życie. Blog przetrwania ma świetny post na temat współczynników ochrony (PF) i ekranowania w 2005 r.: Współczynniki ochrony przed promieniowaniem dla manekinów – autorstwa L.H..

Aby mieć znikomy poziom promieniowania bez ekranowania, musiałbyś znajdować się w bardzo dużym budynku o kilkudziesięciu metrach powierzchni podłogi wokół ciebie i kilku piętrach powyżej. W rzeczywistości stara literatura Obrony Cywilnej wymienia środkowe piętra wielkomiejskich wieżowców lub domów towarowych jako idealne schronienie z tego powodu.

Twoja domowa geometria ma znaczenie. Na przykład przebywanie na drugim piętrze oddala Cię od promieniowania na ziemi, ale zbliży Cię do promieniowania na dachu. Możesz być w stanie „oszukiwać”, zbliżając się do zewnątrz, jeśli ta zewnętrzna ściana jest wykonana z grubej cegły itp. Lub to, co wydaje się idealnym miejscem, może nie być, ponieważ zapomniałeś, że ściana za tobą nie graniczy z sypialnią , ale otwarte przejście.

Więcej niż wybuch i opad radioaktywny

Miliony Amerykanów przeżyją początkową wojnę nuklearną. Należy pamiętać, że jest tylko około 1200 głowic amerykańskich i rosyjskich, które można dostarczyć, więc nie wszystko zostanie zniszczone. Prawdziwym skutkiem będzie dewastacja amerykańskiej gospodarki z powodu zniszczeń. Wojna nuklearna to coś więcej niż zrzucenie bomby; to EMP i upadek gospodarczy w jednym.

Publikacja Kongresu z 1979 r. The Effects of Nuclear War zakończyła się przerażającym opowiadaniem „Charlottesville: Fictional Account of a Nuclear Attack” o doświadczeniach, jakie miasto Virginia próbowało odzyskać. Tło to okres intensywnego niedostatku i głodu.

Chcę, aby ludzie widzieli, że poza głównymi miastami i bazami wojskowymi prawdopodobnie przeżyją wojnę nuklearną. Brak profesjonalnego schronienia  nie jest automatycznym wyrokiem śmierci w razie wojny nuklearnej.

źródło: survivalblog.com / Don Shift

Jak przetrwać/przeżyć atak jądrowy?

Ofensywa Blog