Urbex po polsku (wywiad)

Urban Exploration (w skrócie urbex ) to dosłownie miejska eksploracja. Odkrywanie i zwiedzanie stworzonych przez człowieka miejsc, które zwykle są opuszczone lub bardzo ciężko dostępne. Są to między innymi: fabryki, ośrodki wypoczynkowe, szpitale, kościoły, budynki kolejowe czy militarne. Osoby „uprawiające” urbex to często fascynaci historii lub/oraz fotografii, upamiętniając zwiedzone obiekty fotografiami. W ciągu ostatnich lat eksploracja ponownie zdobywa coraz większą popularność, również w Polsce. Dzieje się to głównie za sprawą kanałów YouTube oraz blogów tematycznych. Niestety nie wszyscy potrafią uszanować odwiedzane miejsca, a także zachować  zasady bezpieczeństwa.

Udało mi się pozyskać do rozmowy i wywiadu Bartosza Bartnickiego, który od wielu lat uprawia oraz popularyzuje Urbex na dolnym śląsku, w szczególności w mieście Wrocław.

Powiedz kilka słów o sobie ?

DMU to grupa przyjaciół w jej skład wchodzą Ja, czyli Bartek, choć sam się podpisuję jako Ojciec Założyciel, Marcin nasz mega Fotograf. Maciek genialny poszukiwacz nowych obiektów, Paweł logistyka i transport. Oficjalnie grupa powstała w październiku 2016r. Choć osobiście swoje samodzielne wyprawy zaczynałem dużo wcześniej.

Czemu akurat Urbex, co cię w tym pociąga?

Dobre pytanie, może po prostu czysta ciekawość jak wyglądają te miejsca które już za chwile mogą zniknąć,  lub są zapomniane i chęć uwiecznienia ich dla przyszłych pokoleń i szarych obywateli.

Eksploracja opuszczonych miejsc, jak powszechnie wiadomo, bywa niebezpieczna. Komu byś mocno odradził takie wyprawy?

Odradzam je osobą, które nie potrafią przewidywać. A tak na serio to każdy powinien zadać sobie pytanie czy to jest pasja dla niego. Sam mimo doświadczenia miałem parę mniejszych wypadków. Naprawdę podczas eksploracji trzeba bardzo uważać. Nie bez powodu te budynki, obiekty zostały opuszczone (i często ogrodzone).

Czy dziewczyny/kobiety ta tematyka również interesuje?

Tak, w naszym zacnym gronie są również Kobiety, sam osobiście znam dwie: Dorotę z GhostUrbex Wrocław i Sadę z Projektu W.C.R.

O której godzinie i o jakiej porze roku lepiej zorganizować wyjście?

Jak dla Nas to każda pora roku jest odpowiednia. A co do godziny, to zależy czy jedziemy dalej od naszego miasta czy gdzieś w okolicę. Nie mamy stałej godziny zbiórki, zdarzały nam się też eksploracje nocne. Osobiście te uważam za fajniejsze, mają lepszy klimat 🙂

Jakie są najważniejsze zasady związane z Ubrex’em, czy czy ludzie ich przestrzegają?

Najważniejsza zasada to to że: URBEX TO NIE WANDALIZM. Nie niszczymy nic w obiektach nie piszemy nic nigdzie (ściany, podłogi,okna, sufit, itp.) jedyne co wynosimy z obiektów to wspomnienia, zdjęcia i filmy. Czyli też nie rozkradamy obiektów A zostawiamy po sobie jedynie ślady butów. Niestety dużo ludzi nie trzyma się tych podstawowych zasad. W moich oczach tacy ludzie NIE SĄ EKSPLORATORAMI.

Co warto zabrać ze sobą na taką wyprawę oprócz latarki, aparatu/komórki i rękawiczek.

Na pewno apteczkę, bo jak sam wiesz zawsze może się przydać. Na pewno rozum i myślenie. A po za tym ja na każdą wyprawę szykuję się indywidualnie. Co innego przyda mi się w jakiejś jaskini, grocie, co innego w kanałach a co innego podczas wyprawy do fabryki, kopalni czy kamienicy. Zawsze staram się zabierać mocną linę (~10 m). Podstawa każdej wyprawy dla mnie są: Kamera, dwie latarki, scyzoryk/nóż/multitool, lampa filmowa i ostatnio zestaw EDC.

Czy twoje wyprawy są zaplanowane, robisz mały rekonesans, prosisz o zgodę np. właściciela obiektu ?

Tak z reguły moje wyprawy są zaplanowane, szukam informacji o miejscu jego historii. Sprawdzam czy da się wejść do obiektu nie niszcząc nic, jeśli jadę gdzieś dalej to szukam informacji wśród miejscowych eksploratorów i próbuje załatwić przewodnika. A co do  pozwoleń i legalnych wejść to udaje się to tylko w 20% przypadków.

Gdzie szukać opuszczonych obiektów ? Co jest atrakcyjniejsze miasto, wioski czy stare obiekty wojskowe w lesie ?

Gdzie szukam? Wszędzie żyjemy w dobie internetu i mega multi informacji, czasem jadąc gdzieś widzę obiekt i zapamiętuję. A co do atrakcyjności to po prostu zależy od obiektu, jego stanu technicznego, historii i tego co można tam znaleźć. Czasem z pozoru zwykły obiekt może się okazać mega ciekawym obiektem w którym jest coś starego i ciekawego.

Kogo można spotkać wewnątrz opuszczonych miejsc. Jakie są ich reakcje na waszą obecność ?

Z reguły są tam bezdomni, którzy nie są agresywni. A czasem nawet za drobne na piwo pomocni, potrafią pokazać dziwne i ciekawe pomieszczenia na obiekcie. Czasem są to też zwykli miłośnicy piwka i mocniejszych trunków, a z tymi to już różnie bywa z reguły lepiej z takimi nie wchodzić w dyskusję tylko wycofać się tak dla bezpieczeństwa. Chyba, że taka grupa jest przyjaźnie nastawiona. Kolejna grupa to ostatnio moja zmora czyli złomiarze, osobiście ich nie lubię bo niszczą (dewastują) i rozkradają obiekty.
A co do reakcji, z reguły dziwi ich to, że ktoś ogląda takie filmy i zdjęcia z takich miejsc.

Czy spotkała cię bardzo zabawna sytuacja podczas miejskich eksploracji ?

Najzabawniejsza sytuacja jaka spotkała mnie podczas eksploracji to chyba spotkanie z pewną parą podczas ich aktu uniesienia 🙂 Pozdrawiam ich i nie martwcie się nie nagrałem Was 😉

Czy według ciebie lepiej ubierać się na wojskowo (kamuflaż), czy cywilnie?

Sam osobiście jestem miłośnikiem opcji militarnej, ale w mieście ma swoje minusy, czasem przykuwa taki strój ludzką uwagę. Więc w mieście bardziej przydatny jest strój cywilny. Ale każdy ubiera się jak chce. Pamiętajmy o tym, że chodzi o wygodę, aby nasz ubiór nie krępował nam ruchów. Ponadto ciuchy wojskowe np. spodnie są mocniejsze niż cywilne.

Ile obiektów wartych jest odwiedzenia w mieście Wrocław?

We Wrocławiu jest dużo obiektów, ale trzeba pamiętać że miasto je sukcesywnie wyburza. Więc lepiej się pośpieszyć. A co do obiektów pooglądajcie zdjęcia  na facebookowym profilu DMU, może sami zorientujecie gdzie są te obiekty.

Czy na Ubex’ie można legalnie zarobić ? Np. poprzez sprzedaż zdjęć gazetom, oprowadzając chętnych.

Na to pytanie nie znam odpowiedzi ponieważ osobiście robię to z potrzeby pasji, a nie w celu zarobkowym. Jeśli kiedyś będę miał z tego przychód, to daję słowo, że oddam na cele dobroczynne. Już dawno to ustaliliśmy z chłopakami.

Jaki “egzotyczny” obiekt chciałbyś zwiedzić w najbliższej przyszłości, masz coś w planach ?

Tak w planach mamy strefę wykluczenia na Ukrainie. A nasze największe marzenie to Elektrownia Fokushima. Ode mnie zapraszam do lajkowania naszego profilu na Facebooku i subskrybowania naszego kanału na youtube. Pozdrawiam Ojciec Założyciel.

Tytułem podsumowania

Bartkowi dziękuje za wywiad. A ciebie czytelniku mam nadzieje, że zainspirował do miejskiej eksploracji oraz dołączenia do istniejącej grupy Urbex w twojej okolicy. Pamiętaj dużo więcej frajdy i jest bezpieczniejsze chodzenie w grupie niż samemu.

Uwaga! Nie tylko osobom z alergią zaleca się chodzenie w maskach ochronnych. W opuszczonych obiektach zawsze pełno jest kurzu, różnego rodzaju pyłków i zarodków pleśni.

Ofensywa Blog