wirus H5N1 Bird Flu

Wirus H5N1 zaczyna się rozprzestrzeniać. Jak bardzo należy się martwić w 2024 roku?

Monitorowałem wirusa H5N1, odkąd pojawił się po raz pierwszy w 1997 roku. Były pewne rzeczy, które obserwowałem w szczególności. Kilka lat temu wirus przeniósł się z dzikiego ptactwa do przemysłu drobiarskiego na całym świecie.  Niedawno zaraził  i spowodował  masowe wymieranie lwów morskich i fok. Widzieliśmy ludzi, którzy zostali zarażeni, ale większość z nich przebywała w pobliżu dzikiego ptactwa lub drobiu. Obecnie obserwujemy wybuch epidemii u krów mlecznych w kilku stanach. Jak bardzo powinniśmy być zaniepokojeni w bieżącym 2024 roku?

Otrzymałem wiele prywatnych wiadomości wyrażających zaniepokojenie tą sytuacją. Media zwracają na to uwagę w minimalnym stopniu, ale ma to potencjalnie znaczące i nieuchronne konsekwencje dla nas wszystkich. Uwaga mediów jest zwykle alarmistyczna i nieproporcjonalna do zagrożenia. Kwestia ta już teraz wpływa na produkcję żywności, rodząc pytania o naszą wrażliwość i o to, czy panika jest uzasadniona.

Podsumowanie globalne

Na całym świecie odnotowano sporadyczne zakażenia wirusem HPAI A(H5N1) u ssaków na kontynentach Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Europy. Więcej informacji na temat globalnego wpływu ptasiej grypy można znaleźć tutaj: Ptasia grypa – WOAH – Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt. W szczególności, niedawne zakażenia HPAI A(H5N1) u ssaków wykryto u lwów morskich w Peru i Chile, słoni morskich w Argentynie oraz lisów w Kanadzie, Francji i innych krajach.

W ostatnich latach zakażenia HPAI H5N1 wykryto u ssaków, w tym między innymi u dzikich lub zdziczałych zwierząt, takich jak lisy, niedźwiedzie i foki; bezpańskich lub domowych zwierząt, takich jak koty i psy; zwierząt hodowlanych, takich jak kozy, krowy i norki oraz zwierząt z ogrodów zoologicznych, takich jak tygrysy i lamparty.

Zagrożenie dla ludzi

Szerokie rozprzestrzenienie geograficzne wirusów HPAI A(H5N1) u dzikiego ptactwa, drobiu i niektórych innych ssaków może stworzyć dodatkowe możliwości narażenia ludzi na kontakt z tymi wirusami.W związku z tym może nastąpić wzrost sporadycznych zakażeń u ludzi wynikających z narażenia ptaków i zwierząt, nawet jeśli ryzyko rozprzestrzeniania się tych wirusów z ptaków na ludzi nie wzrosło.CDC uważa, że obecne ryzyko dla ogółu społeczeństwa związane z wirusami ptasiej grypy jest niskie. Osoby narażone na kontakt z zakażonymi ptakami lub zwierzętami w związku z wykonywaną pracą są bardziej narażone na zarażenie wirusem HPAI A(H5N1).CDC ma zalecenia dotyczące testowania, leczenia zakażenia HPAI A(H5N1) i zapobiegania narażeniu na te wirusy:Highly Pathogenic Avian Influenza A(H5N1).

Źródło:  cdc.gov

 

Ofensywa Blog