Zaczęło się od zwierzęcych skór

Wybór kurtki na jesień to nie lada wyzwanie, szczególnie w klimacie takim, jak nasz – Polski. Cóż, wielokrotnie zaznaczaliśmy, że ludzie niekoniecznie zwracają uwagę na funkcjonalność, kiedy w grę wchodzą nowości ze świata mody. Co jednak, kiedy można połączyć funkcjonalność z modą? Takim rozwiązaniem są parki, które na stałe weszły do mody miejskiej, a pamiętajmy, że pierwotnie były to kurtki wojskowe.

KU-PCS-PR-35 ghost-280x280Jeszcze przed wdrożeniem tego typu kurtek przez armie poszczególnych krajów, podobne nosili przedstawiciele grup rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. W tym wypadku zwano je anorak. Tradycyjnie anorak nie był rozpinany z przodu – wkładano go przez głowę. Armia dla wygody żołnierzy wyposażyła je w zamki.

Decydując się na kupno kurtki tego typu, lepiej rozejrzeć się za typowo wojskowym modelem. Są one bowiem przystosowane zwykle do znacznie trudniejszych warunków, aniżeli turystyczne modele. Dla przykładu weźmy model PCS Smock firmy Helikon-tex, którą stworzono według projektu kurtki armii brytyjskiej. Aby zwiększyć jej funkcjonalność, wyposażono ją w dziesięć pojemnych kieszeni. W przypadku amii pozwala to na przetransportowanie dużych ilości ekwipunku. Model ten, jako typowa kurtka wojskowa przystosowano do użytku w armii – możliwość dopasowania, która umożliwia wykorzystanie warstw ocieplających oraz kaptur umożliwiający noszenie hełmu balistycznego. Pamiętajmy jednak, że opisana parka nie jest na tyle ocieplona, aby pełnić funkcję kurtki zimowej, więc na chłodniejsze dni, warto ubrać dodatkową warstwę w postaci polaru lub softshella.

Rozwiązania wykorzystywane w każdej armii, znacząco przewyższają technologicznie rozwiązania cywilne. Dlatego wybór jest prosty, jeśli funkcjonalność oraz idealne zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi są dla Ciebie najważniejsze, kurtka wojskowa będzie najlepszym wyborem.

Pozdrawiamy, Ofensywa.eu

Ofensywa Blog