komiks - zakładnik historia ucieczki (ucieczka, niewola)

Zakładnik. Historia ucieczki – komiks

Pracownik pozarządowej organizacji medycznej działającej na Kaukazie, Christophe André, zostaje porwany podczas swojej pierwszej misji humanitarnej w 1997 roku. Zaczyna się dla niego długi okres życia w niewoli. Zakładnik nie ma pojęcia, czy czas przebywania w zamknięciu kiedykolwiek się skończy ani czy wyjdzie z tego wszystkiego cało.

Autor komiksu Guy Delisle spotkał André i poznał jego historię  podczas jednej ze swoich podróży. Wkrótce potem postanowił ją opowiedzieć. Powstał ponad 400 stronicowy komiks będący wstrząsającą spowiedzią, pełną niepokoju, momentami wręcz absurdalną w której każdy punkt zwrotny wprowadza niepewność, a długie oczekiwanie nagle może być przerwane.

Znacznie gorzej jest być zakładnikiem niż siedzieć w więzieniu. W więzieniu przynajmniej wiesz, dlaczego tam jesteś i kiedy wyjdziesz. Gdy jesteś zakładnikiem w niewoli, nie masz nawet tego – nie masz nic.

Autor takich pozycji jak: Pjongjangu, Kronik birmańskich i Kronik jerozolimskich z ogromną precyzją przedstawia niezwykłą relację zakładnika. Czytelnik przeżywa z bohaterem pierwsze dni, później tygodnie, zamieniające się w 4 miesiące porwania. Marny posiłek, prymitywna toaleta i przykucie kajdankami do kaloryfera to sposób na złamanie jednostki.  Komiks jest pisany w formie pamiętnika zakładnika, jest zapisem jego wspomnień. Rutyna i wewnętrzna walka myśli o ucieczce tworzą mieszankę wciągającą, prowokującą do zastanowienia. Bohater  poddawał się strachowi, popadał w marazm, zachowywał się tak, jak pewnie większość ludzi postawionych w jego sytuacji. Na szczęście pewnego dnia  oprawcy i los daje mu szansę na ucieczkę….

Najtaniej komiks “Zakładnik. Historia ucieczki” kupisz tutaj


Oszczędny i prosty styl, który tworzy psychologiczną opowieść tragedii (fizyczna i psychiczna udręka) jaka spotkała niewinnego człowieka.
zakładnik - ucieczka

zakladnik_komiks

Ofensywa Blog