flota USA

Dlaczego USA wysłała 3000 żołnierzy marynarki wojennej i piechoty morskiej do Zatoki Perskiej?

Pentagon nie określił jeszcze roli Marines (USA Navy) w powstrzymywaniu Iranu przed ingerowaniem w żeglugę handlową i zagrażaniu sąsiednim państwom arabskim.

Kontyngent liczący ponad 3000 członków amerykańskiej marynarki wojennej i piechoty morskiej wpłynął w sierpniu do Kanału Sueskiego, podczas gdy administracja Bidena rozważa opcje powstrzymania Iranu przed przejmowaniem tankowców handlowych w regionie Zatoki Perskiej.

26. Morska Jednostka Ekspedycyjna, wraz z marynarzami i żołnierzami piechoty morskiej z Amphibious Ready Group dowodzonej przez USS Bataan i w towarzystwie dokującego okrętu desantowego USS Carter Hall, zapewni “większą elastyczność i zdolności morskie” 5. flocie Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Bahrajnie, ogłosiła dziś marynarka wojenna.

Co to oznacza?

Pentagon nie wypowiadał się na temat tego, w jaki konkretnie sposób zamierza wykorzystać Marines, ale ich przybycie jest częścią szerszego gromadzenia sił USA w regionie, które urzędnicy obrony opisali jako odpowiedź na ponowne próby przejęcia tankowców komercyjnych przez Iran.

Rozmieszczenie wojska, w postaci dodatkowych samolotów, śmigłowców i amfibii dołącza do tuzina amerykańskich F-35, a także samolotów F-16 i A-10 oraz niszczycieli rakietowych marynarki wojennej, które już przybyły do regionu w ostatnich tygodniach i miesiącach w celu zwiększenia wspólnych patroli w cieśninie Ormuz i wokół niej.

Iran nasilił swoje próby przejęcia statków handlowych na drogach wodnych Zatoki Perskiej w ostatnich miesiącach po tym, jak Departament Sprawiedliwości USA skonfiskował w kwietniu tankowiec Suez Rajan pływający pod banderą Wysp Marshalla, przewożący irańskie paliwo do Chin. W zeszłym miesiącu irański okręt wojenny otworzył ogień do tankowca Chevron na wodach międzynarodowych u wybrzeży Omanu, po tym jak cywilny statek odmówił zatrzymania się.

Irańska marynarka wojenna i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej nękały lub przejęły kontrolę nad co najmniej 20 komercyjnymi tankowcami w regionie w ciągu ostatnich dwóch lat, według danych amerykańskiej 5 Floty.

Posunięcia Iranu jeszcze bardziej wbiły klin w strategiczne więzi Stanów Zjednoczonych z krajami Zatoki Perskiej, ponieważ Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie starają się zmniejszyć swoją zależność od Waszyngtonu w zakresie obrony.

“To zbliżyło państwa Zatoki Perskiej do Iranu” – powiedział w zeszłym tygodniu Al-Monitor jeden z amerykańskich urzędników. “To sygnał dla regionalnych partnerów, że w przypadku nieobecności sił USA, Stany Zjednoczone nie traktują poważnie kwestii bezpieczeństwa”.

Al-Monitor doniósł w zeszłym tygodniu, że wysocy rangą urzędnicy Departamentu Obrony w porozumieniu z Białym Domem kończą prace nad wnioskami dotyczącymi szerszych uprawnień prawnych, które umożliwiłyby wojsku bardziej bezpośrednią interwencję w celu zapobiegania przejmowaniu tankowców przez Iran.

Wśród wniosków wojska znajduje się upoważnienie do zaokrętowania Marines na cywilnych statkach handlowych pływających pod obcymi banderami. Plan, opracowany przez Centralne Dowództwo USA, wymaga najpierw zgody rządów regionalnych i firm prywatnych.

Jeśli zostanie w pełni zatwierdzony przez administrację Bidena, szersza propozycja może wykorzystać własne władze wojskowe w zakresie samoobrony, aby umożliwić siłom morskim i powietrznym USA ochronę tankowców pod obcą banderą przed aktami agresji ze strony Iranu, podały źródła Al-Monitor.

Pokaz siły USA

Bez względu na to, jaką decyzję podejmie administracja Bidena, zapowiedziane rozmieszczenie amfibijnej morskiej grupy ekspedycyjnej stanowi niesubtelne ostrzeżenie dla Teheranu.

“Amfibijny okręt szturmowy może przewozić ponad dwa tuziny samolotów wiropłatowych i stałopłatowych, w tym przechylne samoloty MV-22 Osprey i odrzutowce szturmowe AV-8B Harrier, a także kilka amfibijnych jednostek desantowych” – podała 5 Flota Marynarki Wojennej w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

“Dokujący okręt desantowy wspiera również operacje różnych samolotów wiropłatowych, pojazdów taktycznych i desantowych okrętów desantowych” – czytamy w komunikacie.

Morskie Jednostki Ekspedycyjne specjalizują się między innymi w desantach amfibijnych oraz operacjach typu “visit, board, search and seizure” (VBSS) – czyli przejmowaniu kontroli nad statkami, zazwyczaj w przypadku przemytu lub piractwa.

“ARG/MEU może być wykorzystywany do ochrony żeglugi”, powiedział Al-Monitor były wysoki rangą urzędnik ds. operacji specjalnych USA, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był wtajemniczony w plany Pentagonu.

Ale jego rozmieszczenie nie sugeruje, że Waszyngton zamierza eskalować lub inicjować działania wojenne z siłami irańskimi w regionie Zatoki Perskiej, podkreślił urzędnik, dodając, że rozmieszczenie ARG / MEU na Bliskim Wschodzie nie jest rzadkością.

Urzędnik dodał, że ofensywne operacje morskie, takie jak wrogie przejęcia statków, lepiej pozostawić jednostkom specjalnym najwyższego szczebla, autoryzowanym bezpośrednio przez prezydenta.

“Pasywne wejście na pokład jest w zasięgu możliwości komponentów 5 Floty” – dodał były urzędnik.

Dyplomacja utknęła w martwym punkcie

Stany Zjednoczone zwiększają swoją obecność w regionie w związku ze zbliżającym się październikowym terminem wygaśnięcia sankcji ONZ nałożonych na Iran na mocy porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Wynik doniesień o zakulisowej komunikacji między amerykańskimi i irańskimi urzędnikami w sprawie potencjalnego mniejszego porozumienia w celu zmniejszenia wzbogaconych zapasów Teheranu i pracy na rzecz ogólnej deeskalacji w regionie pozostaje niejasny.

“Wszystko to jest dla mnie tańcem, w którym obie strony podnoszą stawkę przed potencjalnym zawieszeniem broni”, powiedział Ali Vaez, starszy dyrektor projektu Iran w International Crisis Group, Al-Monitor o rozmieszczeniu wojsk pod koniec ubiegłego miesiąca.

Pokaz siły ze strony Iran

Irańskie IRGC przeprowadziło w zeszłym tygodniu ćwiczenia wojskowe na wyspach spornych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi po tym, jak zarówno Rosja, jak i Chiny zdały się stanąć po stronie Rady Współpracy Zatoki Perskiej w sprawie roszczeń Abu Zabi do tych wysp.

Waszyngtonowi zależało na tym, by odeprzeć działania Pekinu mające na celu przedstawienie się jako dyplomatyczny mediator i źródło wsparcia dla bezpieczeństwa w regionie.

W marcu Chiny przyczyniły się do zawarcia porozumienia między Iranem a Arabią Saudyjską w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych po raz pierwszy od siedmiu lat.

Iran odpowiada: “Obecność wojskowa rządu USA w regionie nigdy nie stworzyła bezpieczeństwa” – powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanani.

“Jesteśmy głęboko przekonani, że kraje Zatoki Perskiej są w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo” – powiedział Kanani cytowany przez Agence France-Presse.

Irańskie Ministerstwo Obrony pod koniec zeszłego miesiąca twierdziło, że zaprezentowało pierwszy masowo produkowany pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, który rzekomo jest w stanie zniszczyć lotniskowce.

Pocisk, nazwany “Abu Mahdi”, został nazwany na cześć przywódcy szyickiej milicji Abu Mahdiego al-Muhandisa, który zginął w ataku amerykańskiego drona wraz z dowódcą IRGC Quds Force Qasemem Soleimanim w styczniu 2020 roku.

Co dalej?

Propozycja wojska, aby umieścić Marines na komercyjnych tankowcach, została zatwierdzona do dyskusji dyplomatycznej z regionalnymi odpowiednikami, Al-Monitor po raz pierwszy poinformował w zeszłym tygodniu.

Więcej informacji: Al-Monitor donosił wyłącznie, że Stany Zjednoczone podjęły kroki w celu skonfiskowania drugiego tankowca przewożącego irańskie paliwo w dniach poprzedzających irańską próbę nękania i potencjalnego przejęcia trzech statków w cieśninie Ormuz i Zatoce Omańskiej na początku lipca.

Jednak nie wszystkie przejęcia tankowców przez Iran w regionie są związane z egzekwowaniem sankcji przez USA, a wiele z nich pozostaje niezgłoszonych.

“Istnieje pewien poziom dezorganizacji i przypadkowości w ich działaniach” – powiedział jeden z amerykańskich urzędników.

Źródło/przedruk:  al-monitor.com (7 sierpień 2023)

 

Ofensywa Blog