fotografia - betonowe schrony dla mieszkanców Rumunii

Rumunia buduje schrony, aby chronić obywateli przed rosyjskimi atakami (2023)

Członek NATO Rumunia buduje tymczasowe betonowe schrony, aby chronić obywateli przed atakami rosyjskich dronów.

Rząd ostrzegł mieszkańców ośmiu wiosek, aby schronili się w schronach, jeśli usłyszą alarm przeciwlotniczy (ostrzeżenie przed nalotem).

Rumunia, członek NATO, zbudowała nowe schrony dla mieszkańców wsi wzdłuż granicy z Ukrainą po tym, jak obszar ten został zasypany szczątkami z rosyjskich samolotów bezzałogowych.

Betonowe bunkry zbudowane w delcie Dunaju mają półtora metra wysokości, dwa metry szerokości i dziesięć metrów długości. Są wykonane z prefabrykatów betonowych i obłożone workami z piaskiem. Zdjęcie przestawia wstępne prace, tuż po ułożeniu bloków. Czas realizacji oceniam na kilka godzin (ułożenie i obłożenie workami). Poziom bezpieczeństwa  z uwagi, że jest to konstrukcja naziemna (niezespolona), jest raczej przeciętny.

tymczasowe betonowe schrony
W prace zaangażowanych jest około 50 żołnierzy, po czym te schrony (bunkry) mają zostać oddane pod opiekę władz lokalnych. Docelowo mają służyć “ochronie ludności” – jak podało rumuńskie Ministerstwo Obrony. Rosyjska armia zintensyfikowała ataki na ukraińską infrastrukturę portową nad Morzem Czarnym i Dunajem.

W sobote, 9 września 2023 żołnierze znaleźli szczątki drona używanego przez rosyjskie wojsko w Plauru, które znajduje się w południowo-zachodniej części Plauru. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis oskarżył wówczas Moskwę o “naruszenie przestrzeni powietrznej”.Ponadto dążył do rozmów z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Powiedział jednak, że nie ma dowodów na to, że Rosja celowo zaatakowała członka NATO, Rumunię.

Ukraińskie porty nad Dunajem niedaleko granicy z Rumunią stały się ważnymi portami eksportowymi dla ukraińskiego zboża, odkąd Rosja wypowiedziała umowę zbożową w lipcu tego roku. Umowa ta umożliwiała Ukrainie transport zboża przez Morze Czarne pomimo wojny. Od czasu wycofania się, rosyjska armia zintensyfikowała ataki na ukraińską infrastrukturę portową nad Morzem Czarnym i Dunajem.  źródło: EuroNews


Interesuje cię tematyka:

Przydomowe schrony pozwalają ukryć się w razie wystąpienia nieprzewidzianych, nadzwyczajnych sytuacji na danym obszarze kraju. Są również doskonałym zabezpieczeniem w przypadku nadejścia wszelkiego rodzaju kataklizmów oraz innych niebezpiecznych zdarzeń.

Ofensywa Blog