Schrony w Finlandii

Finlandia policzyła swoje schrony i ma ich ponad 50 tys.

Finlandia zakończyła inwentaryzację swoich istniejących schronów przeciwbombowych w ramach rządowego wysiłku wywołanego inwazją sąsiedniej Rosji na Ukrainę w zeszłym roku i odkryła, że ma ich 50500 – poinformowało 29 sierpnia 2023 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Finlandia dołączyła do NATO w kwietniu w ramach historycznego zwrotu w polityce bezpieczeństwa, ale od dziesięcioleci przygotowuje się na możliwość konfliktu z Rosją, po odpieraniu próby inwazji Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej.  Ostrożny kraj skandynawski wprowadził obowiązek budowy schronów przeciwatomowych pod blokami mieszkalnymi i budynkami biurowymi już w latach 50. ubiegłego wieku, co wyjaśnia ich obecną wysoką liczbę.

Podczas II wojny światowej Związek Radziecki niespodziewanie zrzucił bomby na Helsinki i wypowiedział wojnę Finlandii. Finowie podjęli zdecydowaną obronę, ale ostatecznie stracili ponad 10% swojego terytorium w wyniku ugody pokojowej.

Schrony w Finlandii

Rządowy spis ludności wykazał, że 5,5-milionowy naród skandynawski posiada około 50500 schronów przeciwbombowych, które mogą pomieścić 4,8 miliona mieszkańców w przypadku zagrożenia lub ataku, podało ministerstwo. Ponad 500 podziemnych schronów wykutych w skale stołecznych Helsinek może pomieścić 900 000 osób – o jedną trzecią więcej niż cała populacja miasta. Oprócz setek schronów, 25 stacji metra w Helsinkach można również przekształcić w podziemne schrony, które mogą pomieścić ludzi przez wiele tygodni.

Stwierdzono również, że 91% schronów jest wystarczająco solidnych, aby wytrzymać atak przeprowadzony bronią konwencjonalną, podczas gdy 83% jest wyposażonych tak, aby zapewnić również schronienie przed emisjami gazów lub zagrożeniami nuklearnymi.

“Jednocześnie należy stwierdzić, że w niewielkiej liczbie schronów występują usterki, które uniemożliwiają ich uruchomienie w ciągu 72 godzin wymaganych przez prawo” – powiedział w oświadczeniu kierownik projektu Ira Pasi z ministerstwa spraw wewnętrznych.

Wyposażenie schronów

Schrony są wyposażone w wentylatory, nieprzepuszczalne gazoszczelne drzwi, piętrowe łóżka, a nawet szafy, zgodnie z wymogami najnowszej ustawy z 2011 roku.

W czasie pokoju niektóre z podziemnych schronów mieszczą baseny, centra sportowe lub – jak na północy kraju – park rozrywki Świętego Mikołaja.

Schrony są utrzymywane przez właścicieli poszczególnych budynków, a rząd wezwał do ich właściwego utrzymania. “Przez dziesięciolecia Finlandia zbudowała infrastrukturę ochrony ludności wartą miliardy euro, o którą warto dbać” – powiedział Pasi.

Przedruk / Źródło:  www.reuters.com

Przeczytaj książkę o schronach przydomowych w Polsce // ebook

Ofensywa Blog