plecak torba awaryjna

Litwa rozpoczyna kampanię na rzecz zwiększenia gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych

Litwa rozpoczęła kampanię informacyjną mającą na celu przygotowanie obywateli na wypadek sytuacji kryzysowej.

Kampania została zorganizowana w następstwie zleconego przez rząd badania, które wykazało, że tylko 18% mieszkańców posiada torbę awaryjną / plecak ewakuacyjny (BOB), a tylko 15% omówiło z krewnymi plan awaryjny swojej rodziny. Zdaniem litewskiego ministra spraw wewnętrznych, bezpieczeństwo cywilne zostało zaniedbane, podczas gdy zagrożenia dla kraju wzrosły.

Pandemia Covid-19, nielegalna migracja, wojna Rosji z Ukrainą, nieprzewidywalność naszego sąsiada Białorusi i elektrownia atomowa w Astravets koło Wilna – to wyzwania, z którymi mierzyliśmy się jedno po drugim” – wyjaśniła Agne Bilotaite.

W związku z tym sale koncertowe i studia taneczne w Szkole Artystycznej im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie zostały wybrane do pełnienia funkcji schronów w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Jako budynek bezpieczeństwa zbiorowego, możemy przyjąć około 2000 osób na krótki okres czasu. Jako budynek poważnej ochrony lub schronienia możemy przyjąć około 180 do 200 osób” – wyjaśnił Dainius Numgaudis, dyrektor szkoły.

Chociaż przygotowanie schronów jest jednym ze sposobów poprawy gotowości kraju, nie wystarczy, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo, na wypadek sytuacji kryzysowych (w tym wojny). Tylko połowa Litwinów twierdzi, że wiedziałaby, jak zareagować w sytuacji zagrożenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju mówi, że dane te są niepokojące.

Połowa mieszkańców Litwy wie, jak zachować się w przypadku sytuacji zagrożenia. Ale jeśli sięgniemy głębiej, to tylko 9% mieszkańców wie dokładnie, jak się zachować, podczas gdy 41% uważa, że wie” – ujawniła minister spraw wewnętrznych Litwy Egle Vileikiene.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmodernizowało stronę internetową i systemy ostrzegania, a także przyjrzało się, jak lepiej oznakować schrony przeciwpożarowe. Litwa uważnie przygląda się także ewentualnemu zagrożeniu ze strony elektrowni atomowej w Astrawiec na pobliskiej Białorusi, która jest bliskim sojusznikiem Rosji.

Źródło: LTLT / euronews.com

Jak się przygotować na trudne czasy – zamów poradnik dla polskich obywateli, domowy survival i przygotowania. Oprócz gotowych wskazówek, w książce znajdziesz zadania do wykonania, które ułatwią ci wdrażanie praktycznych zaleceń.

Ofensywa Blog