Nie będzie prądu przez wiele dni, a nawet tygodni

Czy wkrótce grożą nam czasowe wyłączenia prądu? Taki wniosek można wysnuć na podstawie treści spotów emitowanych w ostatnich tygodniach w  stacjach telewizyjnych Niemiec, Austrii oraz Hiszpanii.

Jak przygotować się przed blackoutem – kilkudniowym wyłączeniem prądu – uczy m.in. austriackie ministerstwo obrony, niemiecki rząd i służby cywilne Hiszpanii. Spodziewają się wielodniowych wyłączeń prądu tej zimy. Zalecają aby mieć w domu świece, baterie, zapałki, tranzystorowe radio, apteczkę.

Blackout

Blackout, czyli powszechna, być może nawet ogólnoeuropejska awaria zasilania, infrastruktury i dostaw, jest realistycznym, a jednocześnie niedocenianym ryzykiem.  Ważnym punktem jest tu jednak zdolność ludności do samodzielnego utrzymania się. Poniższy film pokazuje także ważne działania prewencyjne i ochronne, które każdy człowiek powinien realizować w swojej sferze prywatnej.

Blackout – spot TV

Bez prądu

Trudno wyobrazić sobie świat bez elektryczności. Ale scenariusz utrzymującego się niedoboru prądu nie jest w żadnym wypadku absurdalny.  Długotrwała przerwa w dostawie prądu jest całkowicie prawdopodobna. Świat bez elektryczności może mieć o wiele gorsze konsekwencje niż obecna pandemia. Dłuższa przerwa w dostawie prądu miałaby katastrofalne skutki dla całej gospodarki oraz każdego z nas.  (źródło: Neue Zürcher Zeitung, https://www.nzz.ch).

Pociągi zatrzymują się, radia i telewizory milkną, sygnalizacja świetlna przestaje działać. W domach najpierw zawodzą lodówki i grzejniki. Nieco później z rur nie wypływa już woda. W następnych dniach zaczyna brakować benzyny i żywności. Szpitale muszą przestać działać, sieć telefonii komórkowej już nie działa.  

Zabraknie wody

Gdy wysiądzie prąd, zabraknie wody, gdyż nie będą działały pompy. Dlatego warto się wcześniej zabezpieczyć posiadając wypełnione butelki.

Zbierz koce, śpiwory i ciepłą odzież – radzi Obrona Cywilna Północnej Westfalii w poradniku wydanym niedawno dla obywateli.

 

Ofensywa Blog