brak prądu blackout 2023

Pakistan: Duże miasta bez prądu po awarii sieci

Pakistan doznał ogromnej przerwy w dostawie energii elektrycznej w poniedziałek (23.01.2023) po awarii krajowej sieci energetycznej, pozostawiając miliony ludzi bez prądu. Prądu nie było we wszystkich większych ośrodkach, w tym w największym mieście, Karaczi, oraz w stolicy, Islamabadzie, a także w Lahore i Peszawarze.

Minister energetyki Khurrum Dastagir powiedział, że awaria sieci nastąpiła po “zmianie częstotliwości” w południowym Pakistanie.

W nocy w wielu miejscach nie przywrócono jeszcze prądu. Pakistan często cierpi z powodu przerw w dostawie prądu, za które wini się złe zarządzanie i brak inwestycji w infrastrukturę. Ostatnia duża przerwa w dostawie prądu w październiku wymagała wielu godzin na przywrócenie zasilania.

Ministerstwo energii powiedział, że około 07:30 czasu lokalnego sieć “doświadczyła utraty częstotliwości, która spowodowała poważną awarię”, dodając, że “szybkie prace” miały miejsce, aby przywrócić system.

Pan Dastagir podkreślił, że “nie jest to poważny kryzys” i powiedział, że urzędnicy zaczęli przywracać moc w całym kraju – ale wiele domów i firm pozostało bez prądu ponad 12 godzin po rozpoczęciu przerwy w dostawie prądu.

Powiedział Geo TV, że części energii elektrycznej zostały wyłączone w nocy, ponieważ zapotrzebowanie na energię w zimie było mniejsze niż w lecie, kiedy duża część kraju doświadcza bardzo wysokich temperatur, a ludzie używają klimatyzacji i wentylatorów.

“Zimą zapotrzebowanie na energię elektryczną zmniejsza się w całym kraju, stąd jako środek ekonomiczny czasowo zamykamy nasze systemy wytwarzania energii w nocy” – powiedział.

Kiedy zostały włączone rano, “zmiany częstotliwości i wahania napięcia” zostały zaobserwowane w południowym Pakistanie “gdzieś pomiędzy Dadu i Jamshoro”, a następnie “jednostki generujące moc wyłączały się jedna po drugiej”, powiedział kanałowi telewizyjnemu.

Oznaczało to, że w całym kraju zgasła sygnalizacja świetlna, zatrzymały się wentylatory i zgasły światła.

Szybkie pociągi tranzytowe w Lahore – metro Orange Line bez kierowcy – zostały zawieszone z powodu przerwy w dostawie prądu, urzędnicy transportowi powiedzieli BBC.

Wiele osób w Pakistanie jest przyzwyczajonych do zmiennych dostaw energii elektrycznej, a zrzuty obciążenia – kiedy to energia elektryczna w niektórych obszarach jest tymczasowo ograniczana, aby zapobiec awarii całego systemu – są powszechne.

Przedsiębiorstwa, przemysł i domy często mają swoje własne generatory, które włączają się, gdy zabraknie prądu. Lotniska działały normalnie w poniedziałek, ponieważ mają własne systemy zasilania awaryjnego, powiedział rzecznik Pakistańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Urzędnicy szpitala Lady Reading w Peshawar, stolicy prowincji Khyber Pakhtunkhwa, powiedzieli BBC, że prawie żaden oddział nie ucierpiał z powodu przerwy w dostawie prądu, ponieważ generatory zostały użyte do zapewnienia energii elektrycznej.

Jednak podczas gdy szpitale i większe zakłady przemysłowe mogą mieć większe generatory, inne mniejsze organizacje lub prywatne domy niekoniecznie będą miały wystarczającą moc, aby przetrwać przez wiele dni.

– – –

Przerwa w dostawie prądu, która według ministra była spowodowana skokiem napięcia, jest drugą poważną awarią sieci w ciągu trzech miesięcy i dodaje do przerw w dostawie prądu, które prawie 220 milionów Pakistańczyków cierpi prawie codziennie.

Zasilanie zaczęło wracać w części stolicy Islamabadu i południowo-zachodniej prowincji Balochistan, powiedział Dastgir.

Źródło: BBC

Ofensywa Blog