ONZ - wojna wisi w powietrzu 2023

Szef ONZ obawia się, że świat zmierza ku szerszej wojnie w 2023 roku

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że obawia się, iż świat zmierza ku “szerszej wojnie”, ponieważ trwa potencjał eskalacji wojny na Ukrainie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zadaje nieopisane cierpienie narodowi ukraińskiemu, co ma głębokie globalne implikacje. Obawiam się, że świat nie lunatykuje w kierunku szerszej wojny, ale robi to z szeroko otwartymi oczami. Potrzebujemy pokoju – zgodnie z Kartą  UN i prawem międzynarodowym“.

W poniedziałkowym przemówieniu do 193-osobowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym przedstawił swoje priorytety na rok 2023, Guterres potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, podała Al Jazeera.

Trwający od prawie roku konflikt nasilił się w ostatnich tygodniach dzięki zaciętym walkom między siłami ukraińskimi i rosyjskimi o kontrolę nad miastami na wschodzie Ukrainy.

Guterres wskazał na wojnę na Ukrainie, “uciekającą katastrofę klimatyczną, rosnące zagrożenie nuklearne”, pogłębiającą się przepaść między światowymi posiadaczami i nieposiadaczami oraz “epickie podziały geopolityczne” podważające “globalną solidarność i zaufanie”.

Guterres powiedział, że konieczna dziś transformacja musi zacząć się od pokoju, poczynając od Ukrainy, gdzie niestety, jak stwierdził, perspektywy pokoju “wciąż się zmniejszają”, a “szanse na dalszą eskalację i rozlew krwi wciąż rosną”.

Powiedział, że przypadająca w tym roku 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka powinna służyć jako przypomnienie, że fundamentem niezbywalnych praw wszystkich ludzi jest “wolność, sprawiedliwość i pokój”, donosi ABC News.

Świat musi pracować ciężej na rzecz pokoju, powiedział Guterres, nie tylko na Ukrainie, ale także w trwającym od dziesięcioleci konflikcie izraelsko-palestyńskim, “gdzie rozwiązanie dwupaństwowe z dnia na dzień staje się coraz bardziej odległe”, w Afganistanie, gdzie prawa kobiet i dziewcząt “są deptane i trwają śmiertelne ataki terrorystyczne” oraz w afrykańskim regionie Sahel, gdzie bezpieczeństwo pogarsza się “w alarmującym tempie”.

Wezwał również do wzmożonych wysiłków pokojowych w rządzonym przez wojsko Myanmarze, który boryka się z nową przemocą i represjami, na Haiti, gdzie gangi trzymają kraj jako zakładników, “i w innych miejscach na całym świecie dla dwóch miliardów ludzi, którzy żyją w krajach dotkniętych konfliktami i kryzysami humanitarnymi.”

Sekretarz generalny powiedział, że nadszedł czas, aby wszystkie kraje ponownie przystąpiły do Karty Narodów Zjednoczonych, która wzywa do pokojowego rozwiązywania sporów, oraz do nowego skupienia się na zapobieganiu konfliktom i pojednaniu.

Szef ONZ ds. nadzoru jądrowego odbędzie rozmowy w Moskwie

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi odwiedzi w tym tygodniu Rosję, aby omówić utworzenie strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Siły rosyjskie zdobyły elektrownię, największy obiekt jądrowy w Europie, w marcu, a w ostatnich miesiącach wielokrotnie znalazła się ona pod ostrzałem, budząc obawy przed katastrofą nuklearną. Rosja i Ukraina obwiniały się wzajemnie o powtarzające się ostrzały.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Peskow, powiedział, że Grossi spotka się z urzędnikami państwowego przedsiębiorstwa energii atomowej Rosatom i ministerstwa spraw zagranicznych. Nie przewidziano jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas wizyty.

MAEA próbuje nakłonić Moskwę i Kijów do zgody na utworzenie bezpiecznej strefy wokół obiektu. Taka strefa gwarantowałaby, że elektrownia nie będzie ostrzeliwana i że nie będzie stamtąd ostrzału.

W zeszłym miesiącu Ryabkov powiedział rosyjskiej agencji RIA Novosti, że “proces negocjacji nie przebiega łatwo.”

Po rozmowach z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Żeleńskim w zeszłym miesiącu, Grossi ostrzegł, że wypadek jądrowy może zdarzyć się lada dzień i powtórzył, że sytuacja w elektrowni jest bardzo niepewna.

“Martwię się, że to staje się rutyną, że ludzie mogą uwierzyć, że nic się do tej pory nie stało, więc czy dyrektor generalny MAEA płacze wilkiem?”.

“To (wypadek) może się zdarzyć w każdej chwili i moim obowiązkiem jest zrobić wszystko, co mogę, aby temu zapobiec” – dodał.

Źródło: ANI, rm, lo/es (AFP, AP, dpa, Reuters)

 

Ofensywa Blog