prywatne schrony w duże zainteresowanie

Także Rosjanie w panice zamawiają bunkry

Rosjanie w panice zamawiają budowę prywatnych schronów przydomowych. Zapotrzebowanie na tego typu obiekty ochronne wzrosło w 2022 roku kilkukrotnie, szczególnie po ogłoszeniu częściowej mobilizacji (sierpień/wrzesień).

Mimo iż od czasów zimnej wojny w każdym większym rosyjskim mieście znajduje się infrastruktura ochrony przeciwlotniczej, w różnym stanie technicznym. Obiekty takie są przeważnie ogólnodostępne i podlegają jurysdykcji resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych, Ministerstwa Obrony lub miejskiej administracji. W Rosji (podobnie jak w innym krajach) gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na prywatne schrony. Jeden z producentów powiedział dziennikowi ekonomicznemu, że liczba zapytań na jego stronie internetowej wzrosła o czterokrotnie pod koniec września br. Nic takiego nie zdarzyło się wcześniej – powiedział, dodając, że niektórzy klienci chcieli natychmiast otrzymać własne bunkry. “Ludzie dzwonili i mówili, że potrzebują na jutro schronu dla dziewięciu osób“, co było fizycznie niemożliwe, ponieważ budowa trwa zwykle dwa lub trzy miesiące, podkreślił przedsiębiorca.

Jak tłumaczą eksperci, przydomowe schrony mogą zapewnić przetrwanie podczas szczytowych faz katastrof naturalnych oraz wojny, a szczególnie chronią przed pociskami artyleryjskimi i moździerzowymi.  Można także zbudować schron chroniący przed atakiem nuklearnym, ale to wymaga zbudowania go na dużej głębokości, użycia grubych betonowych ścian, zainstalowania specjalnego sprzętu i wyposażenie go w zasoby umożliwiające przetrwania kilku tygodni. To już jest niezwykle drogie i czasochłonne.

Ile można wytrzymać w małej piwnicy bez wentylacji, wody i zapasów żywności oraz ogrzewania? Dlatego niektórzy decydują się na przekształcenie domowej piwnicy w bunkier, jest to tańsze rozwiązanie, ale nadal wymaga przynajmniej kilku tygodni prac budowlanych.

Bunkier bez pozwolenia budowlanego

Co warte podkreślenia, Polski rząd zapowiada zmiany prawie budowlanym. Resort rozwoju zapowiada, że lista obiektów, które nie będą wymagać pozwolenia, jeszcze się wydłuży. Teraz wiemy, że kolejne obiekty to bunkier i schron bez pozwolenia budowlanego o powierzchni do 35 m2. Po zmianach w styczniu 2023, budowę tych obiektów ochronnych wystarczy zgłosić.

Najszybszym rozwiązaniem jest prefabrykowany i modułowy  stalowy schron wkopany w grunt, dodatkowo wzmocniony betonem konstrukcyjnym. Ich zaletą szybki czas montażu i komfort przebywania z najwyższym poziomem bezpieczeństwa i rozsądną ceną. Inwestycja związana z własnym schronem jest nie tylko zapewnieniem bezpieczeństwa domownikom, ale również podnosi cenę nieruchomości i utrzymuje ją na stałym wysokim poziomie, zwłaszcza w niestabilnych czasach.

Jak przetrwać wojnę?

Jeśli jesteś zainteresowany tematem jak przetrwać w mieście podczas wojny polecamy 5 książek (poradników):

  1. Survival w mieście. Ciemne sekrety przetrwania SHTF, Selco
  2. Jak przetrwać w trudnych czasach. Survival w oblężonym/okupowanym mieście, P. Frankowski
  3. Gdy rozpęta się piekło. Poradnik survivalowy na czas kataklizmu, Cody Lundin
  4. Przygotowania na trudne czasy. Niezbędnik preppersa, P. Frankowski
  5. Wojna u progu, J. Pałkiewicz

 

Ofensywa Blog