schron przeciwatomowy, Hawaje

Założyciel Facebooka buduje podziemny schron przeciwatomowy na Hawajach

Mark Zuckerberg (założyciel Facebooka/Meta) buduje osiedle na Hawajach Kaui, w jego planach uwzględniono podziemny schron przeciwatomowy.

Rosnące ryzyko związane z rosyjską wojną na Ukrainie i eskalacją konfliktu skłoniło wielu bogaczy do budowy schronów w ich rezydencjach. Według długiego śledztwa przeprowadzonego przez Wired, współzałożyciel Facebooka i jego żona Priscilla Chan mogą budować na Kauai drogie osiedle mieszkaniowe, które pod powierzchnią będzie posiadać elitarny schron przeciwatomowy.

Państwo Zucks – znani z posiadania na wskroś nowoczesnych, gigantycznych nieruchomości – nabyli posiadłość o powierzchni 1,400 akrów (485ha) znaną jako Koolau Ranch w ramach wielu transakcji rozpoczynających się w sierpniu 2014 roku. Według doniesień, kompleks będzie w stanie generować własną energię (słonce?), będą na nim uprawy żywności, a pod zostanie ulokowany schron. Jego powierzchnie szacuje się n 464 metry kwadratowe. Został on wyposażony w drzwi odporne na wybuchy (wypełnione betonem), dużą przestrzeń mieszkalną, urządzenia filtrujące, zapasy na wiele miesięcy i właz ewakuacyjny. Według źródeł i dokumentów planistycznych przeanalizowanych przez WIRED, kompleks będzie samowystarczalny, z własnym zbiornikiem na wodę wraz z systemem pomp.

Założyciel Meta znany jest ze swojej prywatności, a Koolau Ranch nie jest inaczej. Prawie wszyscy pracujący nad projektem podpisali umowę o zachowaniu poufności (NDA), a według Wired doszło już do kilku zwolnień z powodu publikowania przez pracowników informacji o projekcie w mediach społecznościowych. Ekipy pracujące nad konkretnymi projektami mają zakaz omawiania swojej pracy z członkami zespołu spoza tego, do którego należą.

Według publicznych rejestrów i tajnego źródła, Wired podaje, że osiedle jest prawie ukończone. Główne kwatery mają składać się z kilkunastu budynków, z co najmniej 30 sypialniami i 30 łazienkami. Obszar ten koncentruje się wokół dwóch masywnych rezydencji porównywalnych wielkością do profesjonalnego boiska piłkarskiego, zawierających biura, windy, sale konferencyjne i kuchnię wielkości przemysłowej. Wiele drzwi na terenie kompleksu będzie dźwiękoszczelnych, obsługiwanych za pomocą klawiatury lub będzie “ślepymi drzwiami”, wykonanymi tak, aby imitowały wygląd otaczających je ścian.

Tunel rzekomo połączy obie rezydencje i zapewni drogę do podziemnego bunkra. W pobliskim budynku na terenie posiadłości znajdzie się pełnowymiarowa siłownia, baseny, sauna, wanna z hydromasażem, zimny basen zanurzeniowy i kort tenisowy. Będzie tam nawet 11 domków na drzewie połączonych mostami linowymi, dzięki czemu goście nigdy nie będą musieli dotykać ziemi podczas przeskakiwania między konstrukcjami.

Z drugiej strony, nieprzychylne władze lokalne mogą pokrzyżować plany budowlane – nawet te należące do miliarderów. Na przykład w Nowej Zelandii plany miliardera PayPal Petera Thiela dotyczące budowy przypominającego bunkier domku na Wyspie Południowej kraju zostały zamknięte w 2022 r., kiedy lokalna rada uznała, że projekt będzie miał negatywny wpływ na otaczający krajobraz.

Nowa Zelandia, uważana przez niektórych za idealne miejsce do przeczekania apokaliptycznego jest teraz pełna prywatnych schronów dla elity technologicznej. Niedawno ponownie zainstalowany Sam Altman (od OpenAl)  zawarł umowę z Peterem Thielem, którą po raz pierwszy ujawnił The New Yorker, w ramach którego para poleci odrzutowcem do jednej z nowozelandzkich posiadłości Thiela na wypadek w przypadku apokaliptycznego wydarzenia. W swojej książce “Survival of the Richest”, teoretyk mediów Douglass Rushkoff opisuje spotkanie z grupą miliarderów preppersów, którzy bombardowali go pytaniami o to, jak najlepiej zaprojektować i skonfigurować swoje schrony, aby przetrwać czasy ostateczne.

Źródło: Wired / ArchitecturalDigest

Jesteś zainteresowany budową schrony dla swojej rodziny? Jeśli tak, sugerujemy zacząć od książki “Schron przydomowy“.

Ofensywa Blog