usa

USA rozważa dodanie Ukrainy do pakietu pomocy dla Izraela, 2023

Biały Dom (USA) rozważa dołączenie finansowania Ukrainy do wniosku o pilną pomoc dla Izraela, według kilku osób zaznajomionych z rozważaniami, w nadziei, że takie połączenie zwiększy szansę, że Kongres zatwierdzi pomoc dla Kijowa pomimo rosnącego sprzeciwu ze strony Republikanów w Izbie Reprezentantów.

Nie podjęto żadnych ostatecznych decyzji co do tego, czy połączyć te wnioski, powiedzieli dwaj wyżsi urzędnicy administracji, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia prywatnych rozmów. Jeden z urzędników powiedział, że taki ruch mógłby mieć sens, ponieważ “zablokowałby skrajną prawicę”, która zdecydowanie sprzeciwia się większej pomocy dla Ukrainy, ale zdecydowanie popiera pomoc dla Izraela.

Najwyżsi urzędnicy administracji Bidena powiedzieli przywódcom Izby i Senatu, a także członkom kluczowych komisji, że Biały Dom wkrótce zwróci się do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowej pomocy wojskowej dla Izraela, po tym jak palestyńscy strzelcy z Hamasu przeniknęli do kraju w sobotę i przeprowadzili najbardziej śmiercionośny atak w Izraelu od czasu wojny Jom Kippur w 1973 r., według dwóch osób zaznajomionych ze sprawą, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby opisać prywatną rozmowę. Osoby te powiedziały, że prośba ta może pojawić się już w przyszłym tygodniu.

Do tej pory w walkach zginęło ponad 1000 osób w Izraelu i Strefie Gazy, w tym dziewięciu obywateli USA. Niespodziewany atak nastąpił po miesiącach pogarszających się napięć związanych z przemocą w meczecie Al-Aksa, świętym miejscu muzułmanów.

Izrael w odwecie ogłosił pełne oblężenie Strefy Gazy, odcinając elektryczność, żywność i paliwo w gęsto zaludnionej enklawie zamieszkałej przez 2 miliony ludzi, gdzie warunki stają się tragiczne. Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł w poniedziałek, że odpowiedź Izraela dopiero się rozpoczyna.

Demokratyczni i republikańscy ustawodawcy wyrazili ogromne poparcie dla Izraela po sobotnim ataku i obiecali, że Stany Zjednoczone będą wspierać jednego ze swoich najbliższych sojuszników. Dotyczy to również prawicowych członków Kongresu, którzy sprzeciwiają się dalszej pomocy dla Ukrainy i twierdzą, że dolary amerykańskich podatników nie powinny być wykorzystywane do finansowania wojny tysiące mil od amerykańskich granic.

Podczas gdy udzielanie pomocy wojskowej i gospodarczej Ukrainie podzieliło GOP, w partii istnieje niemal jednomyślne poparcie dla pomocy Izraelowi. Urzędnicy Białego Domu i niektórzy proukraińscy ustawodawcy uważają, że połączenie tych dwóch wniosków o pomoc może skłonić niektórych Republikanów do głosowania za połączonym pakietem, ponieważ nie chcieliby blokować pomocy wojskowej dla Izraela po tym, jak Netanjahu ogłosił, że kraj jest w stanie wojny.

Rzecznik Białego Domu John Kirby odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Biały Dom połączy oba pakiety, ale powiedział: “Uważamy, że oba są ważne”. Prezydent Biden ma wygłosić uwagi na temat ataków Hamasu we wtorek po południu.

Reprezentant Tony Gonzales (R-Tex.), zwolennik pomocy zarówno dla Izraela, jak i Ukrainy, powiedział, że nie rozumie, w jaki sposób pomoc nie mogłaby zostać powiązana, zwłaszcza jeśli Kongres ma nadzieję zająć się obiema sprawami przed upływem kolejnego okresu fiskalnego.

Powiedziała, że Republikanie w Izbie Reprezentantów mają wystarczającą liczbę głosów, aby uchwalić samodzielny pakiet pomocy dla Izraela, co może wywrzeć presję na Demokratów w Senacie, aby zatwierdzili go bez żadnych zobowiązań.

Rep. Kelly Armstrong (R-N.D.) jest zwolennikiem Ukrainy, ale powiedział, że chce lepiej zrozumieć, w jaki sposób wydawana jest pomoc dla Kijowa i ostrzegł przed wykorzystaniem nadzwyczajnego finansowania Izraela jako narzędzia do przepchnięcia pomocy dla Ukrainy. “Jeśli spróbują mnie naciągnąć na więcej pieniędzy na Ukrainę, nie mówiąc nam, jaki jest plan, gdzie jesteśmy i jak to robimy, to będzie to prawdziwy problem – nie tylko dla mnie, ale dla wielu ludzi” – powiedział.

Biały Dom prawdopodobnie napotka przeszkody bez względu na to, jak będzie postępował. Główną z nich są zawirowania w Izbie Reprezentantów, która nie ma przewodniczącego od zeszłego tygodnia, kiedy republikańscy ustawodawcy usunęli Kevina McCarthy’ego (R-Calif.).

Źródło/Przedruk:  washingtonpost.com

Wojna w Izraelu (także za sprawą mediów) skupiła uwagę całego świata. Jednak tragiczne wydarzenia w tym regionie nie są jednak niczym nowym. Od wielu lat obserwujemy narastające napięcia, ataki terrorystyczne i regularnie wybuchające wojny na Bliskim Wschodzie.  Czy konflikt rozleje się na inne kraje? Czy jesteś przygotowany? Czy posiadasz swój własny schron?

Ofensywa Blog