wojna nuklearna, susza, głód, pożary

Wojna nuklearna między Rosją a USA – ile ludzi zginie?

Ostatnie badania przewidują, że konflikt nuklearny (wojna nuklearna) na pełną skalę między Stanami Zjednoczonymi a Rosją wywoła katastrofalny globalny głód, z potencjalnie śmiercią głodową nawet 5 miliardów ludzi w pierwszych latach bezpośrednio po zakończeniu wojny.

Wojna nuklearna

Badania prowadzone przez klimatologów z Rutgers University analizują sześć scenariuszy wojny nuklearnej: pożogę z udziałem USA, ich sojuszników i Rosji oraz pięć konfliktów nuklearnych na mniejszą skalę między Indiami a Pakistanem.

Podczas gdy wojna nuklearna między USA a Rosją – właścicielami około 90% światowych dostaw głowic atomowych – miałaby najbardziej niszczycielskie konsekwencje z punktu widzenia widma głodu. To wojna indyjsko-pakistańska również odbiłaby się echem na całym świecie, powodując 7 % spadek średniej światowej produkcji kalorii i prawdopodobnie dwa miliardy zgonów z powodu braku żywności.

Nawet niewielka wojna nuklearna unicestwiłaby globalne systemy produkcji i dystrybucji żywności, zabijając miliardy ludzi. Do tego doszedł by problem masowych imigracji setek tysięcy osób, które przeżyją.

Zima nuklearna

Teoria zimy nuklearnej zasadniczo dotyczy szkód ubocznych w środowisku. Podczas gdy atak nuklearny może wycelować w infrastrukturę wojskową danego kraju lub skupiska ludności, atak może wyrządzić ogromne szkody ziemskiej atmosferze. Gdyby Stany Zjednoczone i Rosja prowadziły totalną wojnę nuklearną, to taka wojna może wygenerować ponad 150 milionów ton czarnego dymu z pożarów w miastach i obszarach przemysłowych do dolnej i górnej części atmosfery, gdzie może zalegać miesiącami, a nawet latami i blokować światło słoneczne. To spowodowałoby, że znaczna część ziemi na półkuli północnej byłaby w okresie letnim poniżej zera, a okres wegetacyjny w niektórych obszarach zostałby skrócony o prawie 90 procent, wynika z badania przeprowadzonego przez Rutgersa badania.

Do tego warstwa ozonowa zostałaby zniszczona przez ogrzewanie atmosfery / stratosfery wybuchami, produkując więcej promieniowanie ultrafioletowe na powierzchni i to będzie miało wpływ na ekosystem w tym produkcje żywności.

Ryzyko wojny wisi w powietrzu

Według najnowszych szacunków bezpośredni konflikt amerykańsko-rosyjski, którego ryzyko jest obecnie wyższe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny, zmniejszyłby średnią globalną produkcję kalorii o 90% około czterech lat po wybuchu broni nuklearnej.

„Jeśli istnieje broń nuklearna, można jej użyć, a świat kilkakrotnie zbliżał się do wojny nuklearnej” – powiedział Robock. „Zakaz broni jądrowej to jedyne długoterminowe rozwiązanie. Pięcioletni traktat ONZ o zakazie broni jądrowej został ratyfikowany przez 66 krajów, ale żadne z dziewięciu państw nuklearnych. Nasza badania jasno pokazują, że nadszedł czas, aby te dziewięć państw posłuchało głosów nauki, reszty świata i ostatecznie podpisało ten traktat”.

Każdy kraj, który odważyłby się przeprowadzić atak, nieuchronnie znalazłby się także celem odwetu, a zatem zostałby pokryty radioaktywnym pyłem i mnóstwem pożarów, co każdy inny, i w ten sposób popełniłby narodowe samobójstwo.

Źródło: rudgers.edu, nature.com

Polecane książki o survivalu wojennym (postapo)

Jak się przygotować na piekło na ziemi / trudne czasy, SHTF – polecamy przeczytać poradnik survivalowy:

 

Ofensywa Blog