Kanada pożary lasów dym

Znak ostrzegawczy: kanadyjskie pożary

Kanada jest na dobrej drodze do najgorszego w historii sezonu pożarów lasów.Dym z kanadyjskich pożarów lasów, o którym media informowały kilka tygodni temu, nadal zasnuwa niebo w dużej części Stanów Zjednoczonych i spowodował liczne alerty dotyczące zdrowia i jakości powietrza. W wielu stanach, od wschodniego wybrzeża po Kansas, obowiązują alerty dotyczące jakości powietrza, ponieważ Kanada stara się opanować pożary.

Istnieje silna korelacja między dymem z pożarów a częstym występowaniem zawałów serca i udarów mózgu. Powoduje to wzrost liczby wizyt na pogotowiu związanych z astmą i różnymi dolegliwościami układu oddechowego. Osoby narażone na działanie dymu z pożarów często doświadczają podrażnienia oczu, swędzenia skóry, wysypki i innych powikłań. Wraz drewnem palą się również inne obiekty w tym pojazdy, które dodatkowo zanieczyszczają dym.

Kanada jest na dobrej drodze do najgorszego w historii sezonu pożarów, a ciepłe i suche warunki mają potrwać do lata. Szacuje się, że do tej pory spłonęło już ponad 8 milionów akrów. Ponad 120 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Obecnie aktywnych jest 413 pożarów, w tym 249 uznanych za wymykające się spod kontroli.

Gdy pożary zostaną ostatecznie ugaszone, a zagrożenie związane z wdychaniem dymu minie, odbudowa ogromnej dziury w tej części ekosystemu zajmie lata. Jeśli mieszkasz w okolicy, która została spowita jest dymem z pożaru ogranicz aktywność na świeżym powietrzu i pozostań w domu. Rozważ używanie maseczki ochronnej filtrująca w kategorii FFP2 – KN95 – N95. Zatrzymuje ona zanieczyszczenia powietrza, w tym zawiesiny stałe PM2.5 oraz drobne cząsteczki. Szczególnie używaj jej, gdy wychodzisz na zewnątrz.
Niektóre maseczki wyposażone są w zawory oddechowe, które sprawiają, że wydychanie powietrza jest szybsze i łatwiejsze niż w przypadku ich bezzaworowych odpowiedników. Dzięki temu są bardziej komfortowe w noszeniu i prowadzą do mniejszego gromadzenia się wilgoci wewnątrz maski.  Jeśli nie masz dostępu do specjalistycznego sprzętu ochrony dróg oddechowych, możesz spróbować zrobić improwizowany filtr powietrza. Możesz użyć wilgotnej tkaniny, jak ręcznik lub koszulkę, aby zatrzymać większe cząstki dymu. Przytrzymuj ją przed ustami i nosem, aby odfiltrować trochę powietrza.

Pamiętaj, że:

  • dym pożarowy jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej opuścić miejsce zagrożeni,
  • szybciej zginiesz od zanieczyszczenia powietrza niż oparzeń (poradnik pierwsza pomoc przedmedyczna).

Ta wiedza może uratować ci zdrowie lub życie.

Ofensywa Blog