realisty show TV - Alone - UK

Alone: program survivalowy, w którym możesz zostać zjedzony przez niedźwiedzia (2023)

Stanie się ludzkim bufetem to tylko jedno z przerażających zmartwień, jakie mają zawodnicy w tej brytyjskiej wersji przebojowego reality show “Alone”. A jednak oglądanie go jest bardzo kojące.

Alone (Channel 4, 2023) to reality TV, w którym stawka jest tak wysoka, że uczestnicy każdej nocy martwią się, że zostaną zjedzeni przez dzikie zwierzęta. Jeśli to nie wystarczy, by zachęcić do oglądania, to nie jestem pewien, co jest. Gdybyś miał napisać scenariusz odcinka Alone, zacząłbyś od tego, że ktoś mówi: “Cholera, czy to niedźwiedź?”, po czym powiedziałby: “Nie sądziłem, że to będzie takie trudne”, potem byliby tak głodni, że próbowaliby zjeść gałązkę, a potem powiedzieliby: “Cholera, to chyba niedźwiedź” i tak dalej. Jest to powtarzalne, przewidywalne i uwielbiam to.

Format ma ugruntowaną pozycję w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstało 10 sezonów, z których większość trafiła do zakamarków różnych usług subskrypcyjnych tutaj.Jest to program o przetrwaniu, ale bez powierzchownej koleżeńskości tych, w których ludzie są zmuszeni połączyć siły, aby zbudować tratwę z kabli i nici dentystycznej. W tym przypadku 11 osób, które interesują się przyrodą lub chcą wyrwać się z codziennej rutyny – choć rozsądni z nas mogą argumentować, że kurs garncarstwa byłby szczęśliwym środkiem – zgadza się zostać porzuconych kilometry od siebie na niegościnnym pustkowiu. W brytyjskim debiucie uczestnicy przybywają na obrzeża koła podbiegunowego w Kanadzie bez jedzenia, bez wody i tylko z 10 wybranymi przedmiotami, które pozwolą im (albo nie) przetrwać. Aby wygrać 100 000 funtów, muszą po prostu wytrzymać jak najdłużej. Pod warunkiem, że wcześniej nie zabiorą ich na siłę z uwago na ich tragiczny stan zdrowia. Podczas gdy niektórzy zawodnicy psują wszystko w ciągu kilku pierwszych godzin, czy dni, inni znoszą to przez spektakularnie długi czas. Rekord w amerykańskiej wersji “Alone” wynosi aż 100 dni. Hard-cordowa wersja przygód outdoor.

Aby zachować realizm samotności Alone, zawodnicy muszą filmować samych siebie (mają do tego odpowiedni sprzęt). To skutkuje wieloma rozmowami o rzeczach, których nie udało im się sfilmować, ponieważ  w tym czasie robili sobie np. szczoteczkę do zębów. Po zachodzie słońca jest to czysta nocna wizja “Blair Witch project”, ponieważ nikt nie może spać, ponieważ są zbyt zajęci szeptaniem “o mój Boże, o mój Boże, o mój Boże” nad trzaskającymi gałązkami i ciężkimi oddechami. To jest niesamowicie napięte.

Mnóstwo niedźwiedzi przechadza się obok cienkich brezentowych schronień, które zawodnicy budują w pośpiechu. Myślę, że to właśnie w “Race Across the World” po raz pierwszy usłyszałem namiot określany jako “Ziploc dla niedźwiedzi”, a to niewiele robi, aby usunąć obraz ludzkiego bufetu. Są wilki i łosie, które zawsze uważałem za jelenie, ale okazują się być bramkarzami klubów nocnych kanadyjskiej dziczy, masywnymi, potężnymi i intensywnymi. Jest ogień, są ostre przedmioty, ludzie są odwodnieni, głodni, zdezorientowani i przygnębieni samotnością. Zawodnicy nie tyle łączą się z naturą, co próbują uczynić ją swoim współlokatorem, tylko po to, by odkryć, że nie jest ona szczególnie zainteresowana czytaniem zasad domu.

Potencjał pychy jest ogromny i szybko się uruchamia. Chociaż istnieją oczywiste zastrzeżenia co do zrzucania ludzi do dzikiego środowiska i proszenia ich o ingerowanie w nie w celu zapewnienia rozrywki telewizyjnej, istnieje nadzieja, że może to osiągnąć pewną równowagę poprzez częste wskazywanie, jak zdumiewające jest to środowisko i jak nieprzepuszczalne może być dla żałosnych ludzkich intruzów. Zawodnicy szybko odkrywają, że oglądanie eksperta od bushcraftu na YouTube to nie to samo, co wycieranie sobie tyłka mchem, modląc się jednocześnie, by jakaś ryba przypadkiem nabiła się na twój słaby, ostry patyk. Mamy tendencję do romantyzowania życia na lądzie, ale jest to przydatne przypomnienie, że kiedy musieliśmy to zrobić, nie żyliśmy długo po 30. roku życia.

Po obejrzeniu kilku wcześniejszych sezonów “Alone” (USA) zastanawiałem się, czy z brytyjskimi uczestnikami będzie inaczej. Wczesna arogancja i pewność, że człowiek zwycięży, nie jest może tak wyraźna, ale zasadniczo jest taka sama. Okazuje się, że istnieje tylko określona liczba wątków, które Alone może śledzić – kontuzje, głód, upadek psychiczny i nieuniknione upokorzenie – ale uważam to za kojące. Powtarza się fakt, że natura nie jest po to, by zostać podbitą przez  instruktora pływania, byłego żołnierza, dyrektora PR lub emerytowanego trenera życia, ale w najlepszym przypadku może pozwolić sobie na cichy szacunek przez krótki okres czasu. Serial “Alone” jest moją “wyspą miłości” i uwielbiam ją.

 

Autor / źródło: Rebecca Nicholson / theguardian.com

Ofensywa Blog