DIY – nadal hobby, czy już sposób na życie?
Wiele osób wychowało się w czasach, kiedy wiele rzeczy trzeba było zrobić sobie samemu. Nie można było po prostu kliknąć parę razy i następnego dnia mieć gotowy produkt w paczkomacie. Dlatego zawsze z wielkim zainteresowaniem sięgam po publikacje zachęcające to twórczego podejścia do otoczenia. Obecnie jest to nazywane „DIY”, czyli „Do it yourself”, co możemy przetłumaczyć na „zrób to sam” (zrób to sama). Niektórzy łączą to jeszcze z określeniem “handmade” czyli zrobione własnoręcznie.
DIY – idea, moda, hobby?
Ta idea związana z samodzielnym, na ogół “niekomercyjnym” wykonaniem czegoś na własne potrzeby bez pomocy profesjonalistów bardzo często zakłada także przetwarzanie czegoś, z czego już nie korzystamy. W czasach PRL była to idea niezwykle żywotna, a sporo osób miało całe mnóstwo publikacji, w których mogli znaleźć pomysły zarówno na stworzenie pięknych, jak i potrzebnych rzeczy. Często mówiono o tym „coś z niczego”, ale na pewno nie było z niczego, bo materiały do produkcji były zawsze potrzebne, ale często pochodziły z dziwnych miejsc. Dla wielu osób DIY było i jest sposobem na zarabianie, czy to poprzez sprzedaż tych rzeczy, jak i też edukowanie innych, jak coś zrobić. W sumie, DIY może być sposobem na życie dla różnych grup ludzi, którzy cenią sobie samodzielność, kreatywność, oszczędność i dbałość o środowisko. Dla wielu osób jest to nie tylko hobby, ale także sposób na zarabianie pieniędzy i spełnianie się zawodowo. Zdaniem wielu instruktorów SERE nauczanie podstaw DIY (z posiadanych i znalezionych zasobów) powinno być częścią każdego kursu survivalowego.
Szczególnie młode pokolenie jest zaskoczone, że można coś zrobić samemu bez kupowania. DYI to nie tylko moda ostatnich lat, ale trend, który jest z nami od pokoleń. Aktualnie idealnie wpisuje się w nurt powrotu do natury, recyklingu i upcyklingu oraz filozofii less waste.
Projekty DIY – ponad 65 pomysłów
Lubisz projekty DIY, które są zarówno zabawne, jak i praktyczne? Myślę, że „Survivalowe projekty. Zrób to sam (DIY)” to przede wszystkim lektura dla fanów survivalu, ale również tych osób, którzy lubią otaczać się własnoręcznie zrobionymi rzeczami oraz nauczycieli i edukatorów, którzy chcą pokazać, że wiele rzeczy, które klasyfikuje się jako „śmieci” można przetworzyć i używać ich w nieco innej formie lub znaleźć do nich nowe zastosowanie. Idealny pomysł na prezent dla nastolatka. Książka adresowana jest zarówno dla fanów survivalu i bushcraftu, instruktorów, wychowawców (Zielone szkoły), animatorów czasu wolnego, jak i rodziców. Ta książka została napisana specjalnie dla początkujących, którzy są zainteresowani nabyciem podstawowego zestawu przetrwania wykonanego własnoręcznie. Bardzo lubię książki DIY, a w tej książce większość projektów nie zajmuje więcej niż 10 minut.
Pozycja zawierająca kilkadziesiąt kreatywnych pomysłów na własnoręczne wykonanie przedmioty przydatne w survivalu oraz outdoorze. To co wyróżnia ten poradnik od innych poradników na rynku to tematyka, zrozumiałe instrukcje wykonania poszczególnych przedmiotów, jasno przedstawione poziomy ich trudności. Niezwykle przydatny będzie także rozdział “Źródła pomysłów, ich zastosowanie i problemy w ich realizacji” oraz ostatni dotyczący BHP i pierwszej pomocy. Pobierz ebook. Ta książka jest zwieńczeniem kilkudziesięcioletnich doświadczeń, a wiele proponowanych przedmiotów to autorskie pomysły Mariana Wyrzykowskiego.
Dlaczego warto tworzyć samodzielnie – popularne powody.