Jak rozwiesić tarp (basha) ?

Warto być zapobiegliwym i przewidzieć nocleg w terenie, ale wtedy musisz zabrać ze sobą coś, co pozwoli Ci się ochronić przed deszczem oraz wiatrem. Warto mieć ze sobą płachtę biwakową zwaną też tarpem, w wojsku brytyjskim występuje pod nazwą basha.

Tarp (od Helikon-tex) lub brytyjska basha to bardzo uniwersalny kawałek materiału. Osłoni przed deszczem, zapewni cień, stworzy przestrzeń do prowadzenia wszystkich prac obozowych. A kiedy jeśli masz ją w kamuflażu (leśnym) – pozwoli Ci się ukryć przed wzrokiem postronnych osób.

Przygotowanie obozu

Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów zadaszenia, które możesz stosować w zależności od warunków atmosferycznych i rodzaju zadania, które musisz wykonać w terenie.  A także jak prawidłowo przygotować się biwakowania (obozowania) w terenie. Na zdjęciu ilustrującym artykuł (j/w) zastosowano daszek jednospadowy.

Daszek dwuspadowy (A-frame)

Najprostsza i jednocześnie najpopularniejsza metoda rozwieszania tarpa / bashy. Idealna kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Ten typ schronienia rozwiesza się również nad hamakiem.

trap_a-aframe daszek dwuspadowy

Daszek poziomy

Sprawdzi się w lecie, aby ochronić Cię przed słońcem tworząc cień na dużej powierzchni. Nie ograniczając przy tym przepływu powietrza.

tarp_daszek_poziomy

Ofensywa Blog