tarp użycie

Tarp – 18 najlepszych zastosowań w sytuacjach awaryjnych i survivalowych

Plandeki (tarpy) są jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów eksploatacyjnych i każdy preppers powinien mieć przynajmniej jedną w swoich zapasach awaryjnych.

  1. Schronienie – jednym z najważniejszych zastosowań tarpa jest tworzenie schronień survivalowych chroniących przed żywiołami. Z odrobiną sznurka i przyzwoitym tarpem możesz zrobić sobie prowizoryczny namiot.
  2.  Zbieranie wody – być może będziesz musiał zbierać wodę deszczową w jakiś sposób w sytuacji przetrwania, w którym to przypadku tarp będzie przydatny. Woda zebrana w plandece może być następnie filtrowana i używana do picia, gotowania i czyszczenia.
  3.  Osłona przeciwdeszczowa – wodoodporne plandeki chronią przed deszczem, niezależnie od tego, czy jesteś na kempingu, czy chcesz dodatkowej osłony podczas burzy. Wodoodporne plandeki są idealne do ochrony przed deszczem, gradem i wilgocią drewna opałowego, łodzi, motocykli, samochodów i nie tylko.
  4. Ochrona przed uszkodzeniami – przeciek na dachu lub uszkodzenie okien powinny zostać niezwłocznie naprawione. Ale ponieważ możesz nie być w stanie naprawić tego na czas, plandeka może służyć jako środek tymczasowy. W przypadku poważnych uszkodzeń podczas klęski żywiołowej należy zakupić wytrzymałą plandekę i umieścić ją nad uszkodzeniem, a następnie zakotwiczyć, aby utworzyć wodoodporne uszczelnienie do czasu, aż pracownik naprawczy będzie mógł ją naprawić.
  5. Osłona gruntu –  plandeka (płachta biwakowa) może służyć jako bardzo potrzebna bariera między tobą a ziemią, czy to pod namiotem, aby chronić podstawę namiotu, czy też jako jedyna warstwa ochronna w sytuacji przetrwania. Umieszczona pod namiotem chroni przed niedogodnościami, takimi jak owady i woda. Używanie plandeki jako osłony gruntu może również odnosić się do ochrony ziemi, a nie siebie. Jeśli dużo pracujesz w ogrodzie, możesz umieścić dodatkową ziemię, liście lub rośliny na plandece, aby uniknąć konieczności grabienia podwórka po zakończeniu pracy.
  6. Prowizoryczna torba   – w sytuacji awaryjnej lub w scenariuszu SHTF możesz owinąć swoje rzeczy i kosztowności plandeką, aby chronić je przed deszczem lub uszkodzeniem. Ta prowizoryczna torba ułatwi transport, jeśli nie masz przy sobie typowej torby.
  7. Koc przetrwania – owinięcie plandeką siebie lub swoich bliskich zapewni dodatkową warstwę ciepła i bezpieczeństwa. Utrzymanie wszystkich w suchości podczas burzy lub zamieci powinno być głównym celem przetrwania. Podczas gdy koc kosmiczny byłby najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku, ponieważ ma swoje szczególne zalety w porównaniu z tarpem, tarp sprawdzi się w szczypcie.
  8. Wykonywanie sznurka / liny – jeśli jesteś jak większość preppersów i nosisz ze sobą swój stary, dobry nóż, możesz pociąć plandekę, aby zrobić z niej sznurek lub linę. Tnąc plandekę (plandeki) na paski i splatając je, możesz zrobić sobie przyzwoitą i wytrzymałą linę lub sznur. Sznur wykonany z winylowego, płóciennego lub wytrzymałego poliamidowego hamaka powinien oferować niewielką rozciągliwość i być odporny na poważne uszkodzenia.
  9. Prowizoryczny hamak – w warunkach survivalowych, a nawet podczas biwakowania, zrobienie prowizorycznego hamaka z plandeki survivalowej będzie o wiele wygodniejsze niż leżenie na ziemi. Jeśli nie martwisz się deszczem lub słońcem, spanie w hamaku może przewyższyć spanie na ziemi pod dachem tarpa. Z dużym tarpem i kilkoma paracordami można złożyć tarp w sposób, który pozwala zawiesić go na dwóch drzewach za pomocą sznurka, tworząc ładny hamak. W niektórych sytuacjach przetrwania spanie na ziemi może być bezpieczniejsze.
  10. Sygnalizacja SOS –  dodanie  kolorowego tarpu do swojego ekwipunku może dosłownie uratować życie. Umieszczenie dużej plandeki w jaskrawym kolorze jako flagi SOS może ułatwić wykrycie przez grupy poszukiwawcze.
  11. Prowizoryczne nosze – podobnie jak w przypadku hamaka, plandekę można również przekształcić w prowizoryczne nosze. Jeśli jesteś na wycieczce lub polowaniu z przyjaciółmi i ktoś zostanie ranny, posiadanie plandeki do zrobienia prowizorycznych noszy może uratować kilka pleców. Złóż go na pół, aby uzyskać dodatkową wytrzymałość i użyj go do przenoszenia wszystkiego, od ludzi po zebrane plony. Aby było to nieco łatwiejsze, możesz nawet owinąć go wokół 2 patyków, aby służyły jako uchwyty dla 2-4 osób, które pomogą nieść rannych.
  12. Zasłony prywatności / tymczasowe ściany – w sytuacji awaryjnej obóz, baza, obóz dla uchodźców lub inna społeczność przetrwania może skorzystać z odrobiny prywatności. Plandeki mogą być używane do wycinania tych prywatnych kwater. Służą one jako tymczasowe ściany do pomieszczeń, miejsc odpoczynku i latryn na zewnątrz.
  13. Ogrodnictwo – plandeka może z łatwością ochronić ogród przed zimnem. Młode rośliny w ogrodzie będą miały się lepiej dzięki okryciu i ciepłu, jakie oferuje plandeka. W nagłych wypadkach przydaje się nawet zestaw prześcieradeł.
  14. Kamuflaż – brązowa, zielona lub kamuflażowa plandeka może służyć jako doskonałe narzędzie kamuflażu. Wystarczy zarzucić ją na to, co chcemy przykryć i gotowe. Możesz dodać kilka gałęzi lub stos, aby uzyskać pełny wygląd kamuflażu. Odpowiednie schronienie kamuflażowe może również pomóc podczas polowania w sytuacji przetrwania. Tworząc namiot dla szczeniąt z plandeką kamuflażową, możesz położyć się z karabinem i celować w zwierzęta, które przechodzą obok, nie będąc wykrytym.
  15. Pułapka – również do stworzenia pułapki można użyć plandeki. Wykop dziurę, przykryj ją plandeką i użyj kamieni lub ziemi, aby obciążyć krawędzie. Następnie zamaskuj ją liśćmi, ziemią i patykami, aby wyglądała jak otaczające ją obszary.
  16. Osłona zasobów – jeśli chcesz przykryć stosy drewna opałowego, siana lub innych materiałów na zewnątrz przed deszczem lub ukryć się przed kradzieżą, plandeka może wykonać zadanie. Jeśli użyjesz odpowiedniej plandeki do tego zadania, utrzymasz swoje zapasy w idealnym stanie.
  17. Siatka na ryby – uzbrojony w przyzwoite umiejętności wędkarskie, możesz złapać trochę zwierzyny za pomocą tarpa – co czyni go  dodatkiem do zestawu narzędzi wędkarskich. Najłatwiejsza będzie plandeka z siatki o dużych otworach, ponieważ ma już otwory umożliwiające przepływ wody. Jeśli nie masz siatki, możesz rozerwać / rozciąć lekką plandekę i zrobić z niej linę. Po uzyskaniu dobrej liny można z niej utkać całkiem przyzwoitą sieć rybacką.
  18. Żagiel awaryjny – tarp może również służyć jako awaryjny żagiel dla małej łodzi. Należy pamiętać, że może to wymagać pewnej wiedzy. Ale jeśli masz wodoodporny brezent, trochę liny i trochę pomysłowości, możesz to zrobić w mgnieniu oka.

Tarpy helikon, hamaki i linki paracord kupisz u nas w sklepie: https://ofensywa.eu/survival/tarpy-schronienie

Niezależnie od tego, czy są to plandeki winylowe, płócienne, siatkowe, wytrzymałe czy poliuretanowe, posiadanie ich w swoich zapasach wydaje się być  koniecznością. Taki wszechstronne i  kompaktowa płachta  może się przydać w scenariuszu przetrwania. Schronienie, gromadzenie wody, ochrona przed deszczem, do robienia sznurka, jako plandeka przetrwania może być używana do okrywania, ukrywania i ochrony.

Przedruk z prepper.life

Ofensywa Blog