Jaka piła do survivalu?

Często pojawiający się dylemat to, co wsiąść ze sobą do lasu. Czy będzie to siekiera, czy piła, a jeśli piła to jakiego rodzaju. Pamiętaj w survivalu, bushcraftcie chodzi także o wagę i wielkość narzędzia. Siekiera mimo wielu zalet, jest ciężka, ponadto wymaga uwagi, aby nie zrobić sobie samemu krzywdy. Dlatego dużo lepsza na piesze wyprawy okazuje się piła składana, jako zapas warto mieć piłę drucianą.   Oba te rozwiązania, nie zajmują wiele miejsca, cicho pracują, ponadto wymagają mniej energii. Za jej za pomocą można przygotować bazę noclegową lub drewno na ognisko. Praca piłą ręczną, mimo że jest to narzędzie napędzane siłą mięśni jest o wiele bezpieczniejsza od pracy piłami mechanicznymi. Te ostatnie są dobre na Zombi, jeśli masz odwagę stanąć z nimi oko w oko.

Piła składana

pila-skladanaPiły składane charakteryzują się wygodną rękojeścią, dzięki której bardzo dobrze leży w dłoni nawet mokrej lub rękawicy. Posiadają blokady ostrza, co zabezpiecza przed  ich złożeniem się podczas pracy. Niewielki rozmiar powoduje, że spokojnie zmieści się w plecaku, czy niewielkiej torbie.  Praca z nią jest bezpieczniejsza niż z siekierą, szczególnie kiedy zachodzi już słońce, a ty musisz uciąć jeszcze kilka gałęzi. Brzeszczoty mają symetryczne zęby, umożliwiające cięcie w obu kierunkach. Niska cena powoduje to, że warto nabyć 2 sztuki, jedną do plecaka, a drugą do samochodu (w razie czego). Warto wybierać piłę składaną z jasną rękojeścią, aby nie zgubić narzędzia w lesie. Preferowana przez nas piła (żółta na zdjęciu obok) ma podwójny system blokady i ostrze o długości 18cm. Zobacz >> produkt w sklepie. Na rok 2016 firma Helikon Tex zapowiedziała nowość, własną piłę bushcratfową z pokrowcem (Bushcraft Folding Saw). Prawdopodobnie będziemy ją mieli na sklepie, szczególnie jeśli okaże się udanym produktem wartym polecenia, także z uwagi na stosunek ceny do jakości. Jej waga to 170g.

Piła druciana

Z kolei piła druciana (strunowa) idealnie nadaje się m.in. do puszki survivalowej. Lekka i niewielka złożeniu – zmieści się nawet w kieszeni spodni lub bluzy. Gwarantuje szybkie cięcie na dużej powierzchni jednocześnie. Idealna do cięcia gałęzi, krzewów i tworzywa oraz prac wymagających precyzji. Niezastąpiona na biwakach, poligonie i ogrodnictwie. Wykonana ze splotu trzech drutów z ostrymi zębami. Posiada dwa kółka, służące za uchwyty, łatwa w czyszczeniu. Może być używania na kilka sposobów. Ulepszona wersja posiada uchwyty na palce, od kwietnia 2016 powinna być już w sklepie ofensywa.eu na stanie.

piła drut zastosowanie

Tytułem ciekawostki dodamy, że dylemat wyboru piła, siekiera, maczeta – znalazł swoje odzwierciedlenie także w książce “Leśny niezbędnik” (wyd. Bezdroża) oraz “Sztuczki survivalowe” wyd. Pascal.

Ofensywa Blog