Karbala – recenzja filmu

Karbala to najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza, opowiadający o stoczonej przez polskich żołnierzy w 2004 roku w Iraku bitwie, znanej jako Bitwa o City Hall. W historii naszej armii bitwa ta oraz późniejsze starcia na ulicach irackiego miasta zapisały się jako najcięższe walki, jakie polscy żołnierze stoczyli od czasów zakończenia II wojny światowej. Premiera filmu miała miejsce we wrześniu 2015 roku.

Walki o City Hall wiosną 2004 roku trwały trzy doby. Jednak film przedstawia wydarzenia kilka dni przed, jak i po ataku. Widać w nim jak obrońcy, bez zabitych, utrzymali budynek zabijając ponad 100 napastników. Film przedstawia ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Widać zatem problemy z uzbrojeniem, opancerzeniem pojazdów, używaniem amerykańskich kamizelek kuloodpornych (a nie krajowych), alkoholem, a także pojawia się wątek ekonomiczny. Fakt, że dla większości/części żołnierzy, taki wyjazd to była tylko czysta kalkulacja – myślę jednak, że podkreślanie tego aż 2x było zbędne!.

Jednak pomiędzy tym wszystkim widać, że wojna to nie tylko fizyczna walka z wrogiem, ale przede wszystkim z własnym strachem. Jeśli ktoś oglądał “Helikopter w Ogniu”, czy “Amerykańskiego snajpera” z pewnością będzie lekko zawiedziony, tu nie ma aż tak efektownych scen. Poza tym ciężko tu wskazać bohaterów, którzy mieliby umiejętności rodem z filmów amerykańskich, a może też o to tu chodziło, o realizm. Pewne techniczne aspekty w filmie ewidentnie wadzą, jak na przykład drżąca praca kamery. W porównaniu do książki dokonano też pewnych uproszczeń. Choćby to że w filmie ani razu nie pojawiają się pojazdy BRDM. A w obronie City Hall odegrały znaczącą rolę dzięki swojej sile ognia. A tak mamy pokazaną tylko strzelaninę broni długiej, maszynowej i tylko jedno “działko” po stronie polskiej.

Film przedstawia prawdziwe wydarzenia sprzed 11 lat, pokazuje, że nasi żołnierze dali radę i to bez pomocy wojsk amerykańskich, czy super zabawek. I na końcu powiewa nasza, biało-czerwona flaga. I chyba to się liczy najbardziej.

Dla osób zainteresowanych podpowiadamy, że mundury w kamuflażu, które nosili żołnierze, są do kupienia w naszym sklepie: http://ofensywa.eu/index.php?route=product/search&filter_name=Irak%20Desert

oraz nakolanniki: http://ofensywa.eu/akcesoria-militarne/nakolanniki

Ofensywa Blog