Pierwsza pomoc w górach 2023 - książka

Książka “Pierwsza pomoc w górach” – nowość 2023

“Pierwsza pomoc w górach” to kompleksowe i praktyczne źródło informacji, które stanowi niezastąpioną pomoc dla miłośników górskich przygód.  Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w polskich górach.

Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności. Ten praktyczny poradnik, napisany przez medyków działających na co dzień w górach, powstał z myślą o turystach, narciarzach, wspinaczach i wszystkich innych, którzy spędzają aktywnie czas na szlakach i poza nimi. Pozwoli im nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.

Książka skupia się nie tylko na reakcji na nagłe wypadki, ale również na prewencji i umiejętnościach, które warto posiąść przed wyprawą w góry. To nieoceniona lektura dla każdego, kto pragnie aktywnie spędzać czas w górach, jednocześnie mając świadomość i umiejętności potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa siebie i innych. Niewątpliwą zaletą książki są kolorowe rysunki Katarzyny Zalepa, które doskonale ilustrują treść przy pomocy humorystycznej kreski.

Rysunki ilustracyjne - Pierwsza pomoc - Katarzyna Zalepa, książka

Przykładowe tematy: Autoratownictwo a załamanie się lodu, łańcuch przeżycia, szybkie badanie urazowe, pierwsza pomoc w napadzie panicznego lęku czy u osoby wyczerpanej, mechanizm śmierci w lawinie śnieżnej, upadek z wysokości, omdlenie i utrata przytomności, zabłądzenie, krwotok, obrażenia kończyn. Czyli całe spektrum możliwych przypadków, nie tylko w górach.

To od Ciebie, drogi Czytelniku, zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia. Książka powstała jako wyraz troski o Ciebie oraz o tych, których nasi Koledzy ratowali i będą ratować w przyszłości. Dzięki zawartym w niej praktycznym informacjom i zaleceniom możesz zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. Mam nadzieję, że informacje zawarte w tej książce pozwolą Wam przeżywać górskie przygody w sposób świadomy i bezpieczny.

Książka aktualnie jest na liście bestsellerów wydawnictwa Bezdroża, top 10 🙂

Zamów książkę lub ebook


Spis treści książki “Pierwsza pomoc w górach” (premiera, listopad 2023):

  • I. Bądź bezpieczny w górach
  • II. Wypadek lub zachorowanie – co robić?
  • III. Stany nagłe i wybrane objawy chorobowe
  • IV. Stany nagłe, zagrożenia i problemy związane z aktywnością górską
  • V. Ocena osoby ratowanej w praktyce — skala AVPU, badanie ABCD, szybkie badanie urazowe

Jako dodatkową pozycje dla fanów outdooru i survivalu polecamy tegoroczną nowość “Pierwsza pomoc. Outdoor.Survival” (także bestseller)

Ofensywa Blog