książki SERE kurs szkolenie samoedukacja

Książki przydatne w kursie SERE

Jeśli interesuje cię tematyka survivalu wojskowego (militarnego), jak przetrwać na wrogim terenie – tego uczonego na kursie SERE warto przeczytać poniższe poradniki (podręczniki).S.E.R.E. (SERE) to skrót od angielskich słów Survival, Evasion, Resistance, Escape – które tłumaczy się jako przetrwanie, unikanie, opór w niewoli (izolacja) oraz ucieczka. Jest jednym z elementów szkolenia żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ma na celu przygotowanie do działania w sytuacji ścigania i pojmania przez przeciwnika, podstaw przetrwania, a także planowanie i przeprowadzenie ucieczki. A także przygotować na moment uwolnienia lub odbicia przez siły rządowe.

Amerykańskie wojsko od wielu lat ma swoje podręczniki (m.in. SERE – FM 3-50.3 z 2007), jednakże również w Polsce pojawiają się pozycje książkowe, które przedstawiają cywilnemu czytelnikowi to zagadnienie. Oto kilka z nich, w tym także nowości wydawnicze:

  • Survival podczas szkolenia SERE, Rafał “KOWAL” Kubiński   (2022)
  • Vademecum survivalowe, Paweł Frankowski – (w szczególności rozdział 6, zasady zachowania przed poddaniem się we wrogie ręce, wskazówki dotyczące biernego oporu, pobytu w więzieniu, w izolatce. Ucieczka (2021)
  • Kiedy się wali, pali lub tonie. Survivalowy niezbędnik (2024)
  • Unikanie podczas szkolenia SERE, Rafał Kubiński “KOWAL” (czerwiec 2024)
  • Wytrzymałość psychiczna, Chris McNab (omówione w kilku rozdziałach)
  • Podręcznik wywiadowcy wojsk elitarnych, Aleksander Stilwell (informacje pojawiają się w kilku rozdziałach)
  • Sekrety szpiegów, Jason Hanson (w szczególności rozdział 4 – jak uciekać)
  • Podręcznik SERE. Informacje podstawowe, Karol Falandys (dużo informacji z Manuala US Army)

Warto przeczytać  w/w, aby poznać tą tematykę, także pod kątem przygotowania się do szkolenia/kursu SERE (poziom A i B). Oprócz umiejętności survivalowych kursanci (żołnierze) muszą również panować nad własną psychiką. Naucz się jak przetrwać na terenie kontrolowanym przez przeciwnika.  Lektura książek pozwoli ci zwiększyli swoje szanse na przeżycie we wrogim, nieprzyjaznym środowisku. Jak się zachowywać, by pozostać niezauważonym do czasu, aż ktoś cię/was ewakuuje.

Najciekawszym elementem dla kursantów jest tzw. „Miejskie SERE”. Gdzie uczestnicy mając konkretne zadania, musieli przebrać się w ubiór cywilny, ciągle go zmieniać i maskować się, aby nie zostać wykrytym, a jednocześnie wykonywać postawione wcześniej zadania i odnajdywać wskazane punkty.

Ofensywa Blog