książki SERE kurs szkolenie samoedukacja

Książki przydatne w kursie SERE

Jeśli interesuje cię tematyka survivalu wojskowego (militarnego), także tego uczonego na kursie SERE warto przeczytać poniższe pozycje książkowe.S.E.R.E. to skrót od angielskich słów Survival, Evasion, Resistance, Escape – które tłumaczy się jako przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka. Jest jednym z elementów szkolenia żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ma na celu przygotowanie do działania w sytuacji ścigania i pojmania przez przeciwnika, podstaw przetrwania, a także planowanie i przeprowadzenie ucieczki. A także przygotować na moment uwolnienia lub odbicia przez siły rządowe.

Amerykańskie wojsko od wielu lat ma swoje podręczniki (m.in. SERE – FM 3-50.3 z 2007), jednakże również w Polsce pojawiają się pozycje książkowe, które przedstawiają cywilnemu czytelnikowi to zagadnienie. Oto kilka z nich, w tym także nowości wydawnicze:

  • Survival podczas szkolenia SERE, Rafał “KOWAL” Kubiński   (nowość 2022)
  • Vademecum survivalowe (wyd. II, 2021), Paweł Frankowski – (w szczególności rozdział 6, zasady zachowania przed poddaniem się we wrogie ręce, wskazówki dotyczące biernego oporu, pobytu w więzieniu, w izolatce. Ucieczka)
  • Wytrzymałość psychiczna, Chris McNab (omówione w kilku rozdziałach)
  • Podręcznik wywiadowcy wojsk elitarnych, Aleksander Stilwell (informacje pojawiają się w kilku rozdziałach)
  • Sekrety szpiegów, Jason Hanson (w szczególności rozdział 4 – jak uciekać)
  • Podręcznik SERE. Informacje podstawowe, Karol Falandys (dużo informacji, ale książka  jest tłumaczeniem amerykańskiego podręcznika)

Warto przeczytać  w/w, aby poznać tą tematykę, także pod kątem przygotowania się do szkolenia/kursu SERE (poziom A i B). Oprócz umiejętności survivalowych kursanci (żołnierze) muszą również panować nad własną psychiką.

Ofensywa Blog