ucieczka przed ogniem, pożary

Pożary: Nie da się wyprzedzić ognia, ale można się przygotować

Pożary stają się coraz częstsze i bardziej intensywne. Pożar w Teksasie, napędzane bardzo suchym powietrzem, spieczoną ziemią i wiatrem dochodzącym do 105 km na godzinę, przedarł się przez teren, pochłaniając dwa boiska piłkarskie na sekundę.

Wyobraź to sobie: w linii prostej pożera boisko do piłki nożnej o długości 300 stóp w zaledwie ułamek ponad 14 sekund. Nawet Usain Bolt, najszybszy biegacz na świecie, miałby trudności z prześcignięciem go, z maksymalną prędkością przeciętnego człowieka wynoszącą około 9,6 km na godzinę, potrzebując około 34,1 sekundy na pokonanie tego samego dystansu. Czy przeciętny człowiek byłby w stanie utrzymać taką prędkość na długości boiska do piłki nożnej? Nawet z wiatrem w plecy, ogień bez wątpienia wyprzedziłby ich, zanim dotarliby do bezpiecznej linii, zwłaszcza biorąc pod uwagę palący upał i pozbawione tlenu powietrze.

Pożary, napędzane przez intensywne wiatry i wysuszające ciepło, rozprzestrzeniają się szybko, wysuszając roślinność przed płomieniami i rozpalając nowe pożary przez unoszący się w powietrzu żar, który może przeskoczyć przez przerwy w ogniu. Powstałe pożary charakteryzują się wybuchową naturą, napędzaną suchą roślinnością i dużą ilością tlenu, zapalaną przez pojedynczy żar.

Jeśli Twoja strategia polega na ucieczce przed ogniem, nadszedł czas na ponowną ocenę, bowiem masz małe szansę powodzenia. Podobnie, skulenie się w sobie może nie być najmądrzejszym wyborem. Najlepszą obroną jest przygotowanie: skompletowanie plecaka awaryjnego, opracowanie planu ewakuacji i zapewnienie dostępu do niezawodnego transportu. Tak jak meteorolodzy uznają złowieszcze połączenie silnego wiatru i przedłużających się okresów suszy za idealne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów, tak i ty powinieneś zachować czujność w takich okolicznościach.

Nie popełniaj błędu, myśląc, że nie może się to zdarzyć tam, gdzie mieszkasz. Jak widzieliśmy, od Hawajów po Kalifornię, od Kolorado po Australię, od Grecji po Bronx, pożary miast lub dzikie pożary mogą rozprzestrzeniać się w niezgłębionym tempie. Przygotuj plan przeciwpożarowy i upewnij się, że obejmuje on ucieczkę przed duszącym dymem i palącymi płomieniami.

Źródło: Kris (City Prepping)

 

Ofensywa Blog