Skuteczność broni czarnoprochowej (fakty, ciekawostki i wady)
W Polsce bez pozwolenia każda pełnoletnia osoba może nabyć broń czarnoprochową, z uwagi na dostępność chodzi głównie o repliki tej broni. Broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania, wytworzona przed 1885 rokiem lub jej repliki jest bronią nie wymagającą posiadania pozwolenia na broń od 2011 roku. Od 2004 do 2011 roku nie wymagała pozwolenia broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania, wytworzona przed 1850 rokiem lub jej repliki. Tak więc od ponad 10 lat w Polsce można legalnie kupić i posiadać broń palną bez zezwolenia. Część sklepów oferuje nawet drogę wysyłkową.
Oto kilka faktów:
- Skuteczny zasięg rewolweru czarnoprochowego to 50 metrów. Nie oznacza to jednak, że nie można kogoś poważnie zranić powyżej tej odległości. Dla przykładu: pocisk wystrzelony z pistoletu czarnoprochowego przebija 2 cm deskę z odległości 30 metrów.
- Bęben rewolweru umożliwia załadowanie oraz oddanie 6 strzałów ponownego bez ładowania.
- Lufa może być gwintowana.
- Posiadanie czarnego prochu dymnego do tej broni nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń.
- Popularne, także z uwagi na ich cenę, są następujące rewolwery: Remington New Model Army lub Colt Navy.
- Większość replik pochodzi z dwóch wtórni włoskich, np. Uberti (lepsza jakość!) oraz Pietta Firearms, Włochy.
- Policji trudno jest wskazać choćby pojedyncze przypadku przestępczego użycia tej broni, to tytułem nagonki prasowej, jaka była kilka lat temu.
Ciekawostki związane z czarnoprochowcami
Rewolwer Remington wz. 1858 posiada możliwość szybkiej wymiany pustego bębna na nowy załadowany. Produkowany był/jest w dwóch kalibrach, .36 cal model Navy (dla marynarki) oraz .44 cal model Army (dla armii, mocniejszy). Pociski wystrzelone z Remingtona 1858 były zdolne, w zależności od ilości i jakości użytego prochu, do osiągnięcia prędkości wylotowych dochodzących do 390 metrów na sekundę. Dla porównania prędkość początkowa pocisku wystrzelonego z pistoletu P-64, wynosi 305 metrów na sekundę.
Wady broni czarnoprochowej:
- Wrażliwość prochu na wilgoć
- Długi czas przeładowania
- Ryzyko zadymienia pola widzenia (strzały generują duże ilości dymu, co może zakłócać widoczność i ułatwiać zauważenie strzelca)
- Bezpieczeństwo użytkowania (Czarny proch jest bardziej niebezpieczny w obsłudze niż nowoczesne prochy stosowane obecnie)
- Szybsze zanieczyszczenie lufy (Czarny proch pozostawia dużo zanieczyszczeń w lufie i mechanizmie broni, co wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia)
- Waga broni
- Niska precyzja w porównaniu do nowoczesnych broni, mechaniczne przyrządy celownicze tylko wbudowane
Broń czarnoprochowa, choć była szeroko stosowana w przeszłości, posiada pewne wady i ograniczenia, które sprawiły, że została zastąpiona przez bardziej zaawansowane technologie, rozwiązania.