Rzeka Eufrat wysycha, czekają nas wody o wodę

Rzeka Eufrat wysycha – Azję zachodnią czeka susza

Rzeka Eufrat i jej dorzecze jest obiektem zaniepokojenia z powodu zmian klimatycznych, eksploatacji wód rzecznych, budowy tam oraz związanych z tym zmian w ekosystemie i dostępie do wody.

Rzeka Eufrat jest jedną z najstarszych i najważniejszych rzek na świecie. Rzeka przepływa przez Turcję, Syrię i Irak. W ostatnich latach obserwowano zmniejszenie przepływu rzeki Eufrat, zwłaszcza w dolnym biegu, co miało wpływ na dostęp do wody dla krajów leżących w dolnym biegu rzeki, takich jak Irak. Głównym powodem wysychania rzeki są niskie opady deszczu. Oprócz suszy, Irak i jego okolice cierpią również z powodu budowy tam, zmian klimatycznych i rosnących temperatur.

Wysychanie rzeki dotyka ponad 7 milionów ludzi. Wiele rodzin miało i ma trudności ze znalezieniem wody pitnej. Uprawy zawodzą, co doprowadziło do opuszczenia okolicznych wiosek przez około 800 rodzin. Spadek poziomu wody w rzece i jeziorach negatywnie wpłynął zarówno na życie lądowe, jak i morskie. Istnienie ryb w jeziorach zostało zagrożone pod względem ilości i jakości ze względu na wzrost stężenia ścieków.

W Biblii chrześcijańskiej rzeka Eufrat ma duże znaczenie. Kiedy wysycha, jest to znak, że nadchodzą czasy ostateczne. Jest to przepowiednia tego, co wydarzy się tuż przed apokalipsą. Według niektórych, rajski ogród znajdował się pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat. Chociaż nie jest pewne, czy wyschnięcie tej rzeki symbolizuje koniec świata, jest to kłopot dla tych, którzy mieszkają w pobliżu rzeki i polegają na niej w zakresie wody i rolnictwa. Nie ma szybkich rozwiązań, aby napełnić rzekę Eufrat, zwłaszcza przy rekordowo niskich rocznych opadach deszczu.

Nadchodzące stulecie czy nawet dziesięciolecie może być świadkiem wielu wojen w wodę, w których państwa i grupy walczą o dostęp do zasobów wodnych. Czyżby scenariusz rodem z Mad Max miał się spełnić?

Spośród wielu miejsc na całym świecie, w których konflikty te mogą wystąpić, kompleks Tygrys-Eufrat jest jednym z najbardziej ryzykownych, ze względu na liczbę ludzi mieszkających w tym regionie oraz utrzymującą się niestabilność polityczną. Oprócz ryzyka konfliktu i przemocy, kolejnym poważnym problemem są choroby. W artykule opublikowanym w British Medical Journal w marcu 2023 r. zbadano, w jaki sposób w Iraku powstają niezliczone sytuacje zagrożenia zdrowia, ponieważ ludzie mają trudności z dostępem do czystej wody. Obejmuje to wiele chorób zakaźnych przenoszonych przez wodę, takich jak cholera, a także ospa wietrzna, odra i dur brzuszny. Ludzie martwili się wysychaniem Tygrysu i Eufratu od czasów biblijnych. Tysiące lat później obawy te mogą wkrótce stać się rzeczywistością.

 

Źródło: a-z-animals.com | reuters.com | iflscience.com

 

Ofensywa Blog